23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Kültür Yaşam

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Dünya’da çocuklara armağan edilmiş ve çocukların kutladığı tek bayramdır. 23-30 Nisan’ın Çocuk Haftası ve haftanın ilk gününün de çocuk bayramı ilan edildiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 1935 yılından beri ülkemizde resmen kutlanmaktadır.

UNESCO‘nun 1979 yılını Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, uluslararası bir boyuta taşınarak “Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” adını almıştır. Ayrıntılar için Vikipedi‘ye bakabilirsiniz.

“Bu yıl ilk defa uygulanan bir sosyal sorumluluk kampanyası olan “23 NİSAN’DA BU BLOG BENİM” kampanyası dahilinde, blog yazarları 23 Nisan’da bir günlüğüne hem o günün anlam ve önemini yaşatmak, hem de çocuklara yazma ve paylaşma sevgisini aşılamak için bloglarını çocuklara bırakıyorlar. https://www.23nisanblog.com üzerinden projeye katılan tüm blog sitelerini takip etmek ve projeye dahil olmak mümkün.

Bugün için Mürekkep üzerinde web uygulamalarından, google, firefox veya twitter ile ilgili gelişmelerden bahsetmeyeceğiz. Bugün Mürekkep.Org‘u çocuklara teslim ediyoruz. Şimdi onlara kulak verelim ve kendi duyguları ve ifadeleriyle oluşturdukları yazılarını keyifle okuyalım.

ÇOCUK BAYRAMI

Kerem Taşkın – Yaşı: 12 – Kocaeli Atafen İlköğretim Okulu

Ben Kerem,12 yaşındayım,yani çocuklukla gençlik arasındayım.Çocukluğa daha yakın olduğum için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamalayım.Aslında tüm bayramları kutluyorum ama yaşıma uygun olanını daha coşkulu kutluyorum.

Tam olarak hatırladığım en eski 23 Nisan anaokulunda tüm Dünya çocuklarını temsil ederek hazırladığımız etkinlik.Ben orada hintli bir çocuğu temsil etmiştim. Daha ilkokul 1. sınıfta üç kız arkadaşımla ayrı ayrı, çekilip gerçek boyutumuzdan daha büyük hale getirilen fotoğraflarımızı,staddaki 23 Nisan törenlerinde sergilemişlerdi. Ben de babam,ben,teyzem ve kuzenim gittiğim törende elele veren çocukları simgeleyen fotoğrafımı tören bitiminde almıştım.Bu fotoğraf uzun süre odamın duvarımda kaldı.

İlkokulda,devam eden yıllarda okuldaki 23 Nisan etkinliklerinde arkadaşlarımla çok eğlendim. Çeşitli yarışmalar,oyunlar oynayıp,patlamış,mısır,macun,pamuk şeker yedik. Bu yıl ise 6. sınıftayım. Dünyada ilk ve tek olan çocuk bayramı olan 23 Nisan’ı yine arkadaşlarımla coşkulu bir şekilde kutlamak istiyorum.

Bize böyle özel bir günü armağan ettiğin için teşşekkürler sevgili Ata’m.

GÜZEL BAYRAM

Emre Taşkın – Yaşı: 5 – Irmak Anaokulu
Okuma yazma bilmediğim için içimden gelenleri ağabeyim bana yardımcı oluyor.
Bugün 23 Nisan çocuklarıyız. Herkesin bugün bayramı var. Bugün Atatürk’ten bir armağan.

Bugün bütün çocukların 23 Nisan bayramı. Bugünleri iyi kutlayalım. Hiçbir çocuk ağlamasın, çünkü bu bizim şansımız. Her yıl geliyor ama gelmesi çok uzun sürüyor.

Bütün arkadaşlarımızla iyi geçinelim.Bugünü hep birlikte iyi kutlayalım.Bu bayram bizim bayramımız çocuklar.

Herkesi ve bütün çocukları çok seviyorum.

23 Nisan Çocuk Bayramı

Büşra Gören – Yaşı: 11 – Ortaköy Hayat İlköğretim Okulu

Ortaköy Hayat İlköğretim Okulu Özel Eğitim Sınıfı öğrencisi Büşra Gören’in 23 Nisan Çocuk Bayramı temalı resim çalışması aşağıdaki gibidir.

Kerem, Emre ve Büşra’ya teşekkür ediyoruz ve ülkemizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.

comments powered by Disqus