23 NİSAN’DA BU BLOG BENİM

Kültür Yaşam

Bu yıl ilk defa uygulanan bir sosyal sorumluluk kampanyasıyla blog yazarları 23 Nisan’da bir günlüğüne hem o günün anlam ve önemini yaşatmak, hem de çocuklara yazma ve paylaşma sevgisini aşılamak için bloglarını çocuklara bırakıyorlar.

Şimdiden onlarca blogda bu kampanyayla ilgili bannerları ve haberleri bulmak mümkün. Yazarak değil çizerek hatta okuma yazma çağına gelmeyen çocuklar video çekerek bu projede yer alabiliyorlar. Sadece ülkemizde değil yabancı blog yazarlarına da Dünya’da çocuklara armağan edilmiş tek bayram olan 23 Nisan’da aynı etkinliğe katılmaları için çağrıda bulunuluyor.

23 Nisan’da çocuklar “23 NİSAN’DA BU BLOG BENİM” kampanyası dahilinde istedikleri her konuda yazıp çizerek o gün o bloğun sahibi olabilecekler. https://www.23nisanblog.com üzerinden projeye katılan tüm blog sitelerini takip etmek ve projeye dahil olmak mümkün.

In a social responsibility campaign which is carried out this year for the first time, the bloggers will share their blogs to the children for one day on 23rd of April in order to both maintain the day’s meaning and importance and to make the children gain the love of writing and sharing.

It is already possible to find banners and news about this campaign on dozens of blogs. Even the little unlettered children can take part in this campaign not only by writing but also by drawing or sending videos.

Also, foreign bloggers are invited to take part in this campaign on 23rd of April which is the only festival dedicated to the children in the world.

On April 23rd, children will write or draw in any subject they’d like during the “THIS BLOG IS MINE ON APRIL 23rd” campaign and will able to be the host of the blog.

You can see all the blogs taking part in this campaign and join the project on https://www.23nisanblog.com.

comments powered by Disqus