Akıllı Telefonlar Enerjiyi Daha Verimli Tüketecek

Mobil Teknoloji
Akıllı Telefonlar Enerjiyi Daha Verimli Tüketecek

Kullanmaya doyamadığımız, her işimizi gören mucize aletlerden sayabileceğimiz akıllı telefonların maalesef ki genel bir sorunları var; Batarya ömürleri. Sürekli internete bağlıyken, ha bire maillerimizi kontrol edip, WhatsApp’tan arkadaşlarımızla konuşurken bir yandan da check-in yapınca malum akıllı telefonumuzun şarjı hemen bitiyor. Hatta bir arkadaşımda kalmaya giderken telefon-cüzdan-şarj aleti üçlüsünü yanımdan ayırmaz oldum. Bu konuda uzmanların sevindiren bir açıklaması oldu.

Nokia_N8_anakart

Meğer eskiden neredeyse haftada bir şarj ettiğimiz telefonlarımızın şimdi gün aşırı şarj istemesinin nedeni, telefonunuzun her yerde çekmesi için uğraşan sinyal gücünü arttıran güç amplifikatörlerinin kullanımıymış. Yani cep telefonunuz hatta kalmak, istediğiniz zaman size birilerini arama imkanını vermek için bataryanın %60’ını harcıyor. Geri kalan %30 da önemli işlerinize kalıyor. (Telefonun konuşmak için olduğu, o kadar büyük ekranlı, androidli telefonlara gerek olmadığını savunanlar yaşadınız. )

Bu durumun çözümü için ETA Devices adlı bir elektronik firması devreye girdi. İddialarına göre güç verimliliğini çok daha arttırarak iki katına çıkarabileceklerini söylüyorlar. Bakalım ETA Devices bu konuda neler söyleyecek zamanla belli olacak. Ellerini çabuk tutarlarsa hem kendileri için hem de biz akıllı telefon kullanıcıları için en iyisi olur.

comments powered by Disqus