Akıllı Telefonlar için Ubuntu Duyuruldu

Mobil
Akıllı Telefonlar için Ubuntu Duyuruldu

Linux işletim sistemi ve son yılların Linux işletim sistemi altyapısını kullanarak Microsoft Windows’a karşı masaüstünde son kullanıcıyı hedefleyen Ubuntu işletim sistemi artık dokunmatik ekranlı mobil cihazlarda, akıllı telefonlarda koşturacak.

Ubuntu’nun bugün Londra’da gerçekleştirdiği basın toplantısında akıllı telefonlar için geliştirilen Ubuntu işletim sistemi tanıtıldı. Akıllı telefonlar için Ubuntu altyapı olarak Android işletim sistemine ait çekirdek [kernel] ve sürücüleri kullanıyor. Ubuntu üzerinde çalışan uygulamalar ise Google’ın Dalvik sisteminden bağımsız bir şekilde çalıştırılıyor. Böylelikle uygulamalar mobil cihazın donanım gücüne bağlı olarak daha performanslı ve Ubuntu eko sisteminde geliştirilmiş uygulamalar olarak koşuyor olacak.

Akıllı telefonlar için Ubuntu işletim sistemi aslında tek bir platformun hem masaüstü bilgisayar, hem tablet pc hem de akıllı telefon üzerinde olacağını anlatıyor. Windows 8 ile Microsoft’un uygulamaya çalıştığını çok daha üst düzey bir görsellikle son kullanıcıyı hedefleyerek sunmaya çalışan akıllı telefonlar için Ubuntu, ARM ve x86 mimarili işlemcileri destekleyen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

ubuntu-telefon-gorsel

Hali hazırda Debian tabanlı bir Linux işletim sistemi olan Ubuntu, uygulama geliştiricilerinin ilgisiyle beraber kısa süre içerisinde kendi uygulama mağazasını oluşturabilecek ve buna ek olarak Android cihazlara kolayca adapte olabilen yapısı sayesinde Google Play Store üzerindeki uygulamaları da kapsayabilen ve Google bünyesinde de popüler olabilecek bir yapıyı oluşturmuş oluyor.

<th scope="col">
 Giriş seviye Ubuntu smartphone
</th>

<th scope="col">
 Üst seviye Ubuntu &#8220;superphone&#8221;
</th>
<td>
 1Ghz Cortex A9
</td>

<td>
 Quad-core A9 veya Intel Atom
</td>
<td>
 512MB – 1GB
</td>

<td>
 Min 1GB
</td>
<td>
 4-8GB eMMC + SD
</td>

<td>
 Min 32GB eMMC + SD
</td>
<td>
 evet
</td>

<td>
 evet
</td>
<td>
 hayır
</td>

<td>
 evet
</td>
Akıllı Telefonlar için Sistem Gereksinimleri
İşlemci mimarisi
Hafıza
Dahili bellek
Dokunmatik
Masaüstü entegrasyonu

Bu aşamada keşke Ubuntu’nun 2004 yılından beri x86 için harcadığı o değerli zamanları tamamen mobil platforma harcasaydı ne olurdu demekten insan kendini alamıyor. Şu an için Samsung’un ürettiği Google’ın Galaxy Nexus akıllı telefonuyla çalışan Ubuntu işletim sisteminin, 2014 yılından itibaren son kullanıcıyla buluşarak daha fazla mobil cihazda yüklü olması bekleniyor.

ubuntu-telefon

Heyecanla akıllı telefon ve tablet pc üreticilerin ve özellikle Samsung’un ilk Ubuntu sistemli cihazları sunmasını bekliyoruz. Akıllı telefonlar için Ubuntu hakkında aşağıda, Ubuntu kurucusu Mark Shuttleworth’un Ubuntu’nun mobil stratejisini ekran görüntüleriyle anlattığı videoyu izleyebilirsiniz.

Canonical akıllı telefonlar için Ubuntu sistemi hakkında CES 2013’te daha geniş kapsamlı bir basın konferansı düzenleyecek ve geliştiriciler için mobil SDK’sını bu hafta içerisinde yayınlayacak. Diğer tüm görselleri ve detayları Ubuntu.com üzerinde bulabilirsiniz.

comments powered by Disqus