Amerikayı gerçekte tehdit edenler neler?

Kültür Yaşam

Efendim StpeteForPeace isminde bir site var. Kendisi oldukça ilginç bilgiler barındırmakta, bu bilgilere geçmeden önce sitenin “hakkında” sayfasından kendisini nasıl tanımladığını söyleyelim. “St Pete for Peace politik olmayan, halkın içinden, savaş karşıtı olarak, Irak savaşına başlanılan 2003 senesinde kurulumuş bir organizasyondur. Haftada bir savaşı, işgali, emperyalizmi ve Amerikan vatandaşlarını rahatsız eden şeyleri afişe etmek için bir araya gelinir.” Açıklamadan da anlaşılacağı gibi organizasyon hükümetinden pek memnun değil. Şimdi elalemin hükümeti bizi neden ilgilendirsin. Burası doğru ancak kendileri işleri olmayan yerlere burunlarını pek soktukları için bunu onlardan öğrendik sanırım. Neyse gelelim ilginç olarak verilen bilgilere.

Bu site “gerçekler sayfası” olarak çevirebileceğimiz bir FactSheets bölümü içermekte. Bir örnek vermek gerekirse:

Yandaki resime bakacak olursak, Amerikada 2001-2005 arasında insanların ölüm sayılrı ve bu ölümlerin nedenleri belirtiliyor. Amerikan hükümetinin yere göğe sığdıramadığı terör tehdidi her ne hikmetse en az ölüme sebep olan neden, yani 1 numara; 3000 kişi. En fazla ölüme neden olan ise “kalp hastalıkları”; 3,119,142 kişi. Resimi açıp kendiniz diğer aradaki değerleri de görebilirsiniz. Kaynaklar çok sağlam öyle, uydurmaca falan değil, hemen resmin bulunduğu sayfanın altında kendiniz görebilirsiniz.

Bir başka güzel örnek de bu “Kim kimi terörize(daha anlamlı çeviremedim) ediyor başlığı. 1953’ten beri Amerikayı yıl-yıl terörize edenleri! görebilirsiniz. Bu örnekler gibi bir çok güzel örneğe yine FactSheets sayfasından ulaşmanız mümkün.

comments powered by Disqus