Apple, i-pod kullanıcılarını mı dolandırıyor ?

Mobil
kit Buradaki bir habere göre Virginia Commonwealth Universitesindeki bir profesörün başından geçenler ilginç. Aynen kopyalıyorum :

_For years I have used a standard AV cable that connects from the mini-AV-out on most digital cameras to composite video and audio RCA jacks on televisions. The jack/plug color coordination is standard: red and white is for stereo audio; yellow is video.

Apples latest iPod can be connected to a television as well, and I immediately uploaded an iPod movie and plugged in my trusty cable, but to no avail. After re-reading the manual, I turned to Apple’s website, where I found a wealth of information on Apple’s AV Connection Kit for iPod, about $100, which included a cable to connect the iPod to a television. Hmmm. I was fairly miffed my trusty $30 cable could not do the job.

Noted on its website: “Important: You should only use the included cable. Other RCA video cables won’t work. Though other cables may look similar, only the Apple iPod AV Cable works with the iPod Headphones and AV port.”

Somehow during later experimentation, I accidentally attached the wrong color plugs of my cable to the television RCA jacks — and it worked! It looks like Apple has merely changed the standard color scheme to make people believe their regular cables are incompatible. Sneaky Apple.

Yani normal kırmızı ve beyaz ses için, sarı da görüntü için. Ama siz bunu ipod’unuza takınca, bu renkler olmuyor. Siz de bu bozuk ya da uyumlu değildir galiba deyip, gidip orijinalini alayım diyorsunuz. Fakat orijinal ürünü de 100 dollar’a yakın bir şey. Normal’i 30 dollar. Ucuzu dururken size bunu almanızı zorluyor bir nevi.

*Ek not:Apple’nin sanal mağazasında 19 dollar’a normal Av kablosu satılıyormuş. 100 dollar’a olan Av “kit” imiş, yani kablo haricinde fazladan bir iki bileşen de dahil. Fakat renklerin bu durumda yine farklı. Acaba uluslararası bir standart var mı bu konuda. Hangi rengin hangi işlevi gördüğünü. Araştırmak lazım. (batatrion’a teşkkürler uyarı için)

comments powered by Disqus