Apple iPad 3 Almak için 5 Önemli Neden

Mobil
Apple iPad 3 Almak için 5 Önemli Neden

Apple iPad 3 çıkış tarihi 07 Mart 2012 olarak kesinleşti. Apple tarafından yeni iPad 3 için tarihin 07 Mart olduğuna dair davetiyeler gönderilmeye başlandı. Davetiyede “Gerçekten görmeniz ve dokunmanız gereken birşeyimiz var” şeklinde bir slogan kullanılmış. Apple’ın iPad 3 etkinliği San Fransisco’da Yerba Buena Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Apple iPad 3′e doğru emin adımlarla yürürken tablet pc dünyasının merakla beklenen bu Apple ürünü hakkında hem dedikodu niteliğinde hem de internet üzerindeki haberlerden derleyip çeşitli yazılar yazdık. Apple iPad 3 çıkış tarihi yaklaşırken, iPad 3 özelliklerine kısa bir bakış atıp iPad 3 almak için 5 önemli nedeni ortaya çıkarmaya ne dersiniz? Hem hali hazırda Apple iPad 2 kullananlar, özelliklerin nasıl değiştiğine hızlı bir bakış atmış olurlar, hem de 2012 yılında tablet pc almayı düşünenler Apple iPad 3 özellikleriyle günümüz tablet pc ürünlerini kıyaslayabilirler.

Yeni iPad – Apple iPad 3 Özellikleri ve Fiyatı

Özellikle yeni Apple iPad 3’ün satış fiyatı $600 gibi telaffuz edilmeye başlandığından mevcut özelliklere göre iPad 2 yerine tercih edilebilir bir ürün olmaya aday olduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Tabi bu görüşlerimiz Apple iPad 3 duyurusu yapıldıktan sonra biraz daha netlik kazanacaktır.

Apple iPad 3 Almak için 5 Önemli Neden

1. Retina Display Teknolojisi

Yeni iPad 3 muhtemelen Sharp tarafından üretilecek yüksek çözünürlüklü Retina Display ekran benzersiz çift LED arka ışıklandırma ile gelecek. Her iki yönde piksel çözünürlüğünü iki katına çıkaran Retina Display teknolojisi iPad 3 ile gelmesi muhtemel özelliklerin başında geliyor ve merakla bekleniyor. iPad 3 9.7-inç QXGA şeklinde bir ekran boyutuna sahip olabilir. iOS 5.1 işletim sistemi kullanacak olan Apple’ın yeni tablet bilgisayarı iPad 3 2048 x 1536 çözünürlük ile bir önceki model iPad 2’nin iki katı bir çözünürlüğe sahip olacak.

2. 4G LTE Desteği

iPad 3’ün fiyat skalasını en çok etkileyecek özelliklerden birisi LTE ağları ile bağlantı sağlayacak 4G şebeke desteği olacaktır. Yeni iPad 3 4G LTE desteği ile gelebilir. Mevcut 3G destekli akıllı telefon ve tablet pc modellerinin yaklaşık 50-100 usd daha pahalı satıldığını varsayarsak daha hızlı 4G bağlantısı için fiyat politikası da değişiklik gösterecektir. Bu durumda sadece Wi-fi özellikli iPad 3 modelleri daha ucuza satılırken Wi-fi + 4G olan iPad 3 modelleri daha pahalı bir fiyattan satılacaktır. Özellikle bulunduğunuz ortamda 4G desteği varsa o zaman yeni iPAd 3 sunacağı 4G desteğiyle bu tableti edinmeniz için bir sebep oluşturmaktadır.

3. Daha iyi Bir İşlemci

iPad 3 ile ilgili en çok tartışılan konulardan bir tanesi işlemcisinin ne olacağı yönünde oldu. Kimileri iPad 3 için dört çekirdekli A6 işlemci kullanacağı yönünde açıklama yapsa da son gelen bilgiler iPad 3’ün A5x işlemci ve çift çekirdekli olacağı yönünde. Ama hem retina ekran teknolojisi ile gelen yüksek çözünürlüğü desteklemek için iPad 3’ün güçlü bir işlemci kullanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Daha hızlı bir işlemciye sahip bir iPad muhtemelen iPad 2 yerine tercih edilecek önemli özelliklerden birisi gibi gözüküyor.

4. Daha İyi Bir Kamera

Geçtiğimiz sene Apple, iPad 2’yi standart şekilde 0.7 MP arka kamera ve önde facetime görüşmeleri için VGA kamera ile duyurmuştu. Bu yüzden Apple iPad 2’nin kamerası her zaman en çok tartışılan konu oldu. Her ne kadar tablet pcler içerisinde öndeki vga kamera dışında arka kamera 3MP ile 5MP arasında değişse de Apple’ın iPad modeli için artık iyi bir kamera özelliğinin duyurulmasını herkes bekliyor. iPad 3 üzerindeki kameranın iPhone 4S ile gelen 8MP kameraya eşdeğer şekilde olacağı belirtiliyor. Böylelikle iPad 2 ile 720p yapılabilen video kaydı iPad 3 ile 1080p HD şeklinde yapılabilecek.

5. Uzun Pil Ömrü Sayesinde Daha Fazla iPad Keyfi

Geçtiğimiz sene iPad 2 duyurulduğunda Li-Po 6930 mAh batarya ile gelmişti. Bu da tüm iPad sunumlarında 10 saat süren bir pil ömrü olarak ifade ediliyordu. iPad 3 ile gelmesi beklenen Retina Ekran ve yüksek çözünürlüklü ekranı desteklemek üzere Apple’ın iPad 3 içerisinde 14,000 mAH bir pil kullanabileceği düşünülüyor. Bu belki alışılmış iPad’in kalınlığını değiştirecek olsa da daha fazla iPad keyfi sağlayacak şekilde iPad 2’nin iki katı bir pil ömrü sunuyor olacak.

Apple iPad 3 almak için 5 nedene ek olarak  Apple Siri ve NFC (near field communication) desteğini ekleyebiliriz. $600 gibi bir fiyata duyurulması beklenen iPad 3 16GB Wi-Fi modelini mi düşünürsünüz yoksa şu anda $400 dolardan temin edilebilecek bir iPad 2 mi? Karar sizin. Arzu ederseniz yorumlarınızda görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

comments powered by Disqus