Apple iPad 3 için A5X İşlemci ve Retina Ekran

Mobil
Apple iPad 3 için A5X İşlemci ve Retina Ekran

Apple iPad 3 07 Mart 2012 tarihinde duyurulabilir{.broken_link}. Bu tahmine göre iPad 3 için haber gündemi 07 Mart tarihi yaklaştıkça artarak devam ediyor. Kısaca toparlamak gerekirse iPad 3 için neredeyse kesin olan bir konu varsa o da Retina Display teknolojisi ve bu teknolojiye bağlı olarak meydana gelmesi muhtemel değişiklikler.

Yeni iPad 3 için Sharp tarafından üretilecek yüksek çözünürlüklü bir Retina Ekran olacağı ve ekran boyutunun QXGA 9.7-inç şeklinde olmasını beklediğimizi aktarmıştık. iPad 3 için en büyük beklenti ekran çözünürlüğü gibi gözüküyor. Bu yüzden Apple iPad 3 için 2048 x 1536 piksel çözünürlüğünde bir Retina Ekran bekleniyor.

Buna bağlı olarak yüksek piksel yoğunluğunu yeni iPad 3 ekranında uygulayabilmek için, benzersiz bir çift LED arka ışıklandırmalı düzenlemeye ihtiyaç duyulduğundan ekstra enerji gereksinimlerine çözüm olabilmesi açısından daha büyük pil düşünülüyormuş. Bu aşamada ise iki konu iPad 3 dedikodularında ön plana çıkıyor. Birisi iPad 3’ün iç bileşenlerini etkilerken, diğeri ise dış tasarımını etkiliyor.

iPad 3 donanımı olarak yukarıdaki Retina ekranı destekleyecek şekilde bir işlemci ilk etapta A6 işlemci dedikodusu ortalıkta sıkça dolaşıyordu ancak son olarak gelen iPad 3 anakart görüntüsüne göre iPad 3 A5X işlemci yani dört çekirdekli A6 işlemci yerine çift çekirdekli A5X işlemci kullanacak gibi gözüküyor.

iPad 3 bunun yanısıra yeniden tasarlanmış bir şekilde mevcut iPad modellerine kıyasla daha büyük bir pile izin verecek nitelikte bir yapıya sahip olacak. Bu da iPad 3 kasasının daha kalın olabileceğini gösteriyor. iPad 2{.broken_link} ile iPad 3 arasında en azından iki milimetre civarında bir fark olması ve iPad 3’ün daha büyük olacağı gelen dedikodular arasında.

iPad 3 çıkış tarihi{.broken_link} yaklaştıkça bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.

comments powered by Disqus