Apple iPhone 4S Siri Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Mobil
Apple iPhone 4S Siri Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Apple iPhone 4S ile beraber gelen yeniliklerden birisi, ses komutları ile iPhone cihazınızı yönetmenizi sağlayan Siri diyebiliriz. Apple’ın ses tanıma özelliği diyebileceğimiz Siri, hayatı kolaylaştıracak ve ses komutlarıyla günlük işleri halletmemizi sağlayacak gibi gözüküyor.

Apple iPhone 4S Siri Nedir?

Siri Apple iPhone 4S içerisinde bulunan sesle kontrol arayüzüdür. Bir başka deyişle Siri’yi tanımlamak istersek; Siri iPhone 4S ile birlikte sunulan ve ses komutlarını anlayan kişisel bir asistan yazılımıdır diyebiliriz. Siri ile iPhone akıllı telefonunuz üzerinden tuşları kullanmadan telefon açabilir, toplantı düzenleyebilirsiniz ve bu işlemleri sesli komutlar aracılığı ile yaparsınız. Siri uygulaması şu an hala “Beta” aşamasında çalıştığı için geliştirilmesi devam etmektedir.

Apple iPhone 4S Siri ile Neler Yapılabilir? Siri Ne İşe Yarar?

Siri sesle kontrol arayüzü ile hava durumunu sorabilirsiniz. Bir adrese ulaşmanız gerekiyorsa adres tarifi alabilirsiniz. Kendinize hatırlatıcı olarak görevler ekleyebilirsiniz. Ajandanızdaki randevularınızı ayarlayabilirsiniz. Yazı yazmak için kullanabilirsiniz. Özet olarak Siri siz bir şekilde meşgulken sadece sesiniz aracılığı ile istediğiniz bir komutu iPhone cihazına ileterek, ses ile cihaz üzerindeki uygulamaları yönetmenizi sağlar.

Apple iPhone 4S Siri Nasıl Kullanılır ve Çalışır?

Siri iPhone 4S ile birlikte sunulan ve ses komutlarını anlayan kişisel bir asistan yazılımıdır. Telefon açma, toplantı düzenleme gibi aksiyonları sesli komutlar ile algılayabilir. iPhone 4S duruma göre size sorular sorarak daha fazla bilgi edinme yeteneğine de sahiptir. Siri çift çekirdekli A5 işlemcinin gücünü kullanarak sesi işler ve 3G veya Wi-Fi üzerinden Apple ile görüşerek yorumlama yapar ve size aksiyonu sunar.

Siri’nin desteklediği diller; İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerini destekliyor. 2012 itibariyle bu dillerin artacağı ifade ediliyor. Apple iPhone 4S üzerinde Siri özelliğini aktif hale getirmek için Settings > General > Siri yönergeleri sonrası hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Apple iPhone 4S Siri hakkında aşağıdaki linklerde verdiğimiz yazıları da okumanızı tavsiye ederiz.

Apple iPhone 4S Siri Nedir?

Apple iPhone 4S Siri Nasıl Kullanılır?

Apple Siri İle Neler Yapılabilir?

comments powered by Disqus