Apple – Samsung Dava Taslağına Göre Samsung Ceza Alabilir

Mobil
Apple – Samsung Dava Taslağına Göre Samsung Ceza Alabilir

Apple meşhur iPad mini ve diğer yeni ürünlerini tanıttığı toplantısının ertesi günü, Samsung’a karşı patent davasının ilk adımını kazandı. Amerikalı ITC yargıcının hazırladığı taslakta Samsung tarafının dört Apple patentini çiğnediği sonucunda vardı.

apple

Bahsi geçen teknolojilerden biri icat edilmesine Steve Jobs’un da yardım ettiği dokunmatik ekran teknoloji. Diğeri iPhone ön yüzünün patenti. Yalnız tekrar belirtmekte var ki bu yalnızca açıklanan ilk düşünce. Bir taslak niteliğindeki açıklamalar, 25 Şubat tarihine kadar bir araştırma ekibi tarafından incelenecek. Eğer Apple kazanırsa, Samsung Galaxy Tab, Galaxy S2 ve Nexus akıllı telefonların üretimini engelleyebilir.

Davaya başka bir açıdan bakarsak aslında bu piyasa paylaşımı üzerine yanlış stratejilerin kullanıldığı problemini açığa çıkaran bir olay olduğunu görürüz. Patent kullanımı ve tescil davaları tüketici elektroniği sektörünü ne kadar ileri götürebilir ki? Şu açıkladığımız olay Apple, Samsung ve diğer Android tablet ve akıllı telefon üreticisi şirket arasındaki en az 19 anlaşmazlıktan biri. Samsung Japonya, Amerika ve Hollanda’da buna benzer davaları kazandı. Fakat Apple Ağustos ayında milyar dolarlık bir davayı kazandı. İlginç olan bir nokta da şu ki Başkan Barack Obama çıkan kararı direkt olarak geri çevirebilir de. Esas ilginç olan bu olur. Teknoloji savaşlarının hukuk mücadelesine dönüşmesi en azından bence faydalı olacak bir konu değil.

comments powered by Disqus