Apple Ürünleri Online Satışları Domine Ediyor

Mobil
Apple Ürünleri Online Satışları Domine Ediyor

En son IDC satış rakamlarına göre Android telefonlar iOS cihazları yakalamış gözüküyor. 2012 yılının 3ncü çeyreğinde –çoğunlukla Samsung – teknoloji üreticisi firmalar 136 milyon Android cihaz ve 27 milyon iOS cihaz satmış. Bu durumda Android cihazlar %75 gibi devasa bir Pazar payına sahip. Fakat ilginçtir ki online içerik araştırmalarında, internet sitelerinin verdiği raporlarda iPad ve iPhone mobil ortamın tartışmasız lideri. IBM’in kara Cuma hakkındaki araştırmasının sonuçlarına göre online satışların % 16.3 oranı mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmiş. Mobil alışverişlerin de yarısından daha fazlası Apple iPad üzerinden yapılmış. Rakamların anlattığı şey aslında şu iPad üzerinden yapılan alışveriş Kara Cuma’da yapılan toplam alışverişin yüzde 10u yapıyor. Peki, yine rakamlarla ancak biraz daha net konuşalım. Asıl şaşırtıcı olan diğer mobil cihazlarla karşılaştırıldığında ortaya çıkan tablo. Online satış mağazalarından gelen raporlara göre iPad tablet trafiklerinde %90 gibi bir rakama ulaşmış.

  1. Apple iPad: %88.3
  2. Barnes & Noble Nook: %3.1
  3. Amazon Kindle: %2.4
  4. Samsung Galaxy Tab: %1.8

Geçen yıl aynı dönemlerde Kindle Fire piyasaya çıktığında iPad’in bu yeni tabletin markette iPad’i geride bırakacağı ön görülmüştü. Tahmin edeceğiniz ve rakamların da doğruladığı üzere bu görüş çok fazla gerçekleşmiş değil. Apple cihazları Kara Cuma boyunca en popüler mobil alışveriş aracı oldu. Apple iPad’in arkasından iPhone tüm online satışın %8.7lik oranına sahip.

ipad-alışveriş

Android cihazların toplamı ise –evet tabletler ve akıllı telefonların toplamı- yalnızca %5.53 gibi bir rakama erişebilmiş. Kara Cuma Amerikan vatandaşlarının tüm yıl boyunca yaptığı alışverişin %3’ünün yapıldığı gün. Yani aslında Amerikalıların alışveriş alışkanlıklarının, bizi ilgilendiren kısmıyla mobil alışveriş alışkanlıklarının bir özeti bir güne sığdırılıyor. Bu açıdan bakarak yukarıdaki rakamları yorumladığımızda eminim ki Apple cihazların piyasadaki yaygınlığını ve insanların alışkanlıklarını daha iyi anlayabiliriz.

 

comments powered by Disqus