Bilgisayarıma Windows 7 Yükleyebilir miyim?

Masaüstü

Bilgisayarıma Windows 7 yükleyebilir miyim? Ya da başka bir deyişle, bilgisayarım windows 7 kurulumunu, yükseltmesini kaldırabilir mi? Bildiğimiz üzere bu hafta 05 Mayıs tarihi itibariyle Microsoft, Windows 7 RC Sürüm Adayı için duyurusunu yaptı. Windows 7 kullanımı için gereken belirli sistem gereksinimleri de duyuruldu.

Microsoft konu ile ilgili olarak Windows 7 sürüme yükseltme yapmak isteyenlerin kullandığı bilgisayarların sistem gereksinimleri yeterli mi diye bir yükseltme danışmanı sunmuş. Windows 7 Upgrade Advisor.

Yapılan duyuruda Microsoft der ki; “Genel olarak eğer bir bilgisayar Windows Vista’yı çalıştırabiliyorsa o zaman o bilgisayar üzerinde Windows 7 çalışabilir diyebiliriz. Ama eğer kullandığınız bilgisayarda Windows Vista çalıştırmıyorsanız ya da sadece kullandığınız sistemin Windows 7 çalıştırmak için hazır olup olmadığını merak ediyorsanız, bunun için Windows 7 yükseltme danışmanı beta ile sisteminizi kontrol edebilirsiniz.”

Windows 7 Yükseltme Danışmanı (Windows 7 Upgrade Advisor) indirip, çalıştırdıktan sonra kullandığınız sistemin Windows 7 ile uyumluluğuna dair bir rapor alıyorsunuz. Genel anlamda 3 başlıkta toplanmış olan rapor içeriği, sistem gereksinimleri raporu, sürücüler raporu ve yazılımlar raporu olarak karşımıza çıkıyor. Bu rapor doğrultusunda bilinen uyumluluk sorunları ve tavsiyeler yer alıyor.

Windows 7 Sistem Gereksinimleri

  • 1 GHz veya daha hızlı 32-bit (x86) veya 64-bit (x64) işlemci
  • 1 GB RAM (32-bit) / 2 GB RAM (64-bit)
  • (32-bit) için 16 GB disk alanı / (64-bit) için 20 GB disk alanı
  • WDDM 1.0 veya daha yüksek sürücülü grafik işlemci DirectX 9
comments powered by Disqus