Bilim Kurgu Nostaljisi

Kültür Yaşam

Bilim – Kurgu veya bilimkurgu, Science – Fiction kelimesinin Türkçe karşılığı olarak dilimize yerleşmiş ve TDK üzerinde de bu şekilde yer almaktadır. Bilimkurgu sözcüğünün tanımına bakacak olursak “Gelecek çağları, yapılan düşsel yolculukları konu alan, insanlığın evrimini, bilimsel gelişmelerin sonuçlarının ne olacağını göstermek gereği güden anlatı türü.” Alaska Frigo, “eğlencenin nostalji ile buluştuğu an” üzerinde okuduğum yazı sonrası bilimkurgu kelimesine bakışım değişti.

Bu kelimenin yabancı dilden türetildiğini düşünebilirsiniz. Ancak bilimkurgu sözcüğünü ilk Türkçe olarak kullanan kişinin gazeteci Orhan Duru olduğunu biliyormuydunuz? Bizi bilimkurgu sözcüğünün nostaljisiyle buluşturan Alaska Frigo bunu “Bilimkurgu Sözcüğünün İsim Babası : Orhan Duru” yazısında detaylı bir şekilde aktarmış.

İlgili yazıda bulabileceğiniz detaylardan bir tanesi de, Türk Dil Kurumu tarafından onaylanmış bilimkurgu sözcüğünün isim babası Orhan Duru’nun kaleme aldığı öykü ve denemelerden Harita yazısı olacaktır. Okumanızı tavsiye ederiz.

Not: Bilim kurgu dendiğinde akla gelen görselin battlestar galactica{.broken_link} dizisindeki number 6 (caprica) olması da yakın geçmişe bir not olarak düşülebilir :)

comments powered by Disqus