Bing Arama Arkaplan Fotoğraflarını Gezelim

Masaüstü

Bing arama ve karar verme motorunu sanırım artık hepiniz duymuşsunuzdur. Microsoft’un bing beta{.broken_link} duyurusunu yaptığı günden itibaren bing ile ilgili olarak görüşlerimizi ortaya koymuştuk. Bing’in arama motoru piyasasında alacağı yer ve insanların tercihini nasıl etkileyeceğini zamanla göreceğiz. Tabi Microsoft’un yeni arama motoru bing{.broken_link} ile tanıştığımız günden itibaren Bing ve Google karşılaştırması{.broken_link} kaçınılmaz bir şekilde yapılmaya devam ediyor.

Bing ve Google arasında arama sonuçları ile ilişkilendirmeden söyleyebileceğimiz en büyük fark herhalde Bing’in hergün sunmuş olduğu arkaplan resimleridir. Bing, duyurulduğu ilk günden itibaren hergün için farklı bir ülkeden farklı bir fotoğrafı anasayfasında arama kutusunun arkasına yerleştiriyor. Bu arkaplan fotoğrafları her ülkedeki kullanıcılara farklı bir şekilde gösteriliyor. Yani Türkiye’den Bing araması yapmak isteyen kişi Santorini adası ile karşılaşırken, Amerika’dan Bing araması yapmak isteyen birisi ülkemizden Kapadokya fotoğrafı ile karşılaşıyordu.

Tüm özellikleriyle kullanılabilen bing arama sayfasındaki fotoğraflar, bir sonraki güne geçildiğinde geçmişte kalıyor. Bing arama arkaplan fotoğraflarını gezebilmek için bing fotoğraf arşivi oluşturulmuş. Fotoğraf sevenlerin, geçmişte Bing arama anasayfasında yer almış olan fotoğrafları gezebilecekleri bu siteleri aktaralım.

  1. Bing Homepages : Bing Homepages, wordpress ile oluşturulmuş ve Bing anasayfasında yer alan her fotoğraf için ayrı bir başlık açılmış. Bu fotoğraflar için etiketler atanıyor ve yorum bırakılabiliyor. Örnek olarak Kapadokya fotoğrafının olduğu Hot Air Balloons – Turkey yazısına bakabilirsiniz.

  2. Bing Image Archive : Bing Image Archive – Bing Resim Arşivi ise bir takvim havasında hergün yayınlanan Bing arkaplan fotoğrafını oluşturuyor. Fotoğraf üzerine tıkladığınızda lightbox ile açılan fotoğrafın altında fotoğraf bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

Yukarıdaki iki bing fotoğraf arşiv sitesinden Bing Homepages, hem yorum bırakılabilme hem de gezinme açısından benim daha çok hoşuma gitti. Bing arkaplan fotoğraflarını sergileyen veya toplayan başka siteler bulursanız yorumlarınızda belirtebilirsiniz. Ona göre bu yazıyı güncelleyebiliriz.

comments powered by Disqus