Bir Diğer Döküman Arama Motoru DocMazy

Google

DocMazy dökümanları arayabileceğiniz bir döküman arama motorudur. Bildiğimiz arama motorlarının aksine DocMazy ile arama yaptığınızda size websiteleri sonuçlarını değil sadece dökümanların sonuçlarını gösterir.

DocMazy döküman arama motoru genel olarak dökümanları baz alsa da ağırlıklı olarak sonuçlar pdf formatında gelmektedir. Bu yüzden pdf arama motorları ile de kıyaslanabilir.

DocMazy üzerinden döküman araması yaptırdığınızda size getirdiği sonuçlar içerisindeki formatlara baktığımızda pdf, doc (word), ppt (slayt gösterileri) ve xls (elektronik tablolar – spreadsheet) dosya formatlarını görebiliyoruz.

DocMazy sonuçları oldukça sade bir şekilde yanlarında hangi dosya formatına ait olduğunu gösteren ikonlarıyla getiriyor. Her aramanın altında önizleme (preview) ve indirme (download) linklerini görebiliyoruz. Önizleme linkine bastığınızda yeni açılan pencere üzerinden tüm dökümanı indirmenize gerek kalmadan önizleme yapabiliyorsunuz. Arzu ederseniz indirme linki ile dökümanı indirebilirsiniz.

DocMazy döküman arama motorundan bahsederken elbette birkaç hafta önce ayrıntılı anlattığımız DocJax Döküman Arama Motoru aklımıza geliyor. Bu aşamada bir kıyaslama yapmak gerekirse hızı ve web 2.0 tonlarındaki arayüzü ile DocJax ön plana çıkıyor. Diğer taraftan ise DocMazy xls dosyaları arayabilmesiyle diğer bir döküman arama motoru alternatifi olabilir.

Hepsinden öte bu iki döküman arama motorunun eğitim sektöründeki öğretmen ve öğrenciler için oldukça faydalı olacağını düşünmemek elde değil.

comments powered by Disqus