Bir Dönem Sona Erdi: Canon 5D Mark II Artık Üretilmeyecek

Fotoğraf
Bir Dönem Sona Erdi: Canon 5D Mark II Artık Üretilmeyecek

Büyük olasılıkla DSLR fotoğraf makinesi tarihindeki en popüler model olan Canon 5D Mark II artık üretilmeyecek. Canon Japonya resmi sitesinde “artık üretilmeyecek EOS ürünleri” listesinde artık 5D Mark II de yer alıyor. Eylül 2008 yılında piyasaya çıktığı gün 5D Mark 2 DSLR fotoğraf makinesi pazarını sallamıştı. 21.1 mega piksel full-frame sensöre sahip olmasının yanında Canon EOS serisine video çekebilme özelliğini getiren, HDSLR video hareketini başlatan modeldir 5Dmk2. Nikon D90{.broken_link} modeli aslında bir ay daha önce tanıtılmış ve DSLR pazarına HD video özelliğini ilk getiren fotoğraf makinesi olmuştu. Fakat 720p çözünürlüklü videosu, Canon 5D Mark 2 modelinin sunduğu 1080p yanında biraz gölgede kaldı. Aslına bakarsak 5D Mark 2 çözünürlüğü değil birçok kaliteli ayarlama seçeneği sunan, kaliteli video özelliği sayesinde bu kadar başarılı oldu.

canon-5d-mark-2

 

Öyle ki günümüzde neredeyse izlediğimiz tüm müzik videoları, kısa filmler, sokak röportajları ve hatta bazı diziler Canon 5D Mark 2 ile çekiliyor. Bu kadar yaygın ve popüler olması Canon satış stratejisini bile etkiledi. Mart ayında Canon 5D Mark 3{.broken_link} tanıtıldığında 5D Mark 2 üretimi durdurulmamış, fiyatı düşürerek satışa devam edilmişti.

canon-5d-mk2

Eylül ayında Canon 6D özellikleri{.broken_link} tanıtılınca fiyat/performans olarak en mantıklı full-frame fotoğraf makinesi olmayı başardı. Yine de tüketiciler Canon 5D Mark II ve Canon 6D arasında kalıyorlardı. Artık Canon 6D efsane model 5D Mark II üretiminin durmasıyla daha fazla satmaya başlayacaktır.

comments powered by Disqus