Bir Lost Teorisi

Kültür Yaşam

Güncelleme : Eğer Lost 5. sezon finalini izlediyseniz Lost 5. sezon final yorumları‘na buradan bakabilirsiniz.

Evet, nette gezen teoriler gibi haritalarla bezenmiş mükemmel bir teori değil belki ama harika olarak adlandırabileceğim 3. sezonun 16. bölümünü izledikten sonra aklımda oluşanları paylaşmak istiyorum. Çünkü düşündükçe daha da mantıklı geliyor.

Buradan sonrası Lost’un 3. sezonunu ya da 3. sezon 16. bölümünü izlememiş olanlar için ciddi spoiler içermektedir.

Bu bölümde gördüğümüz şeylerden birisi, uçak düştüğünde Ben ve Juliet, Mikhail’in yanına gidiyorlar. Uçakla ilgili bilgi alıyorlar. Ben

“Uçaktakiler hakkında bilgi istiyorum” diyor. Buradan çıkaracağımız uçakla ve düşüşüyle ilgili Others’ın bir planı yok gibi gözüküyor. Yani tamamen Desmond’ın rakamları geç girmesinden dolayı oluşan manyetik akımdan dolayı uçak düşüyor.

  1. sezonun başlarındaki bölümlerden birinde Juliet’in elinde dosyalar, Jack’in tüm geçmişini biliyor. Babasının otopsi raporundan tutun, eşi Sarah’a ve okul derecelerine kadar tüm bilgiler mevcut. Yukarıya göre anladığımız, bunlar Mikhail ile sağlanan bilgiler? Belirli evraklar, babasının otopsi raporu falan olabilir belki ama öyle değil bence. Çünkü bana göre 3 sezon 16. bölümdeki en önemli ipucunu vermezlerdi.

  2. bölümde ormanda Juliet işaretli ağacın önünde Claire’e götürmek üzere önceden ayarlanmış serumları alıyor. Sayid ile Sawyer kendisini takip etmiş. Amaçları Juliet’i konuşturmak ve birşeyler öğrenmek. O sırada Juliet önce Sayid’e “Yaptığın işkenceleri biliyoruz. Onların hepsini anlatmamı istemezsin” diyor. Akabinde Sawyer’ın yüzüne bakarak “Öldürdüğün adamı biliyorum” diyor. Flashbacklerde görmüştük bunu. Uçağa binmeden önceki akşam Sawyer adamı öldürüyordu. Uçak düştüğünde Mikhail ile edinilen bilgilerde bu olabilir mi? Bunun bir evrak ya da herhangi bir şekilde bilinebilir bir tarafı var mıdır? O sırada çöp konteynırının orada sadece Sawyer ve adam vardı. Yani hiçbir şekilde edinilecek bir bilgi değil. O zaman nedir?

  3. sezon 8. bölüm. Zaten bu sezonun 16. bölüm ile birlikte neredeyse en iyi bölümü. Desmond ile bir geçmiş bir gelecek gittiğimiz bölüm. Bu durumu ancak bu bölümle beraber düşündüğümüzde açıklayabilir hale geldim. Bana göre Others üyeleri zaman bükülmesi olayını gerçekleştirebiliyorlar. Böylelikle istedikleri zamana ve ortama gidebiliyorlar. Bunu vermeselerdi böyle düşünmeyebilirdik ama 8. bölümde tüm detayıyla verdiler. Hatta ve hatta flashbacklerini gördüğümüz olaylar Others diye tabir ettiğimiz insanların o zamana gittikleri anlarda gördükleri görüntüleri ifade ediyor. Biz de aslında Others’ın bu insanların geçmişlerine gittikleri görüntüleri flashback olarak izliyoruz. Tabi zaman konusu Others’ın yaptıklarından sadece biri.

Bakalım ilerleyen bölümler bu tezi doğrular nitelikte olacak mı? Ya da bizi neler bekliyor? Siz de yorumlarınızla Lost’un şu an geldiği noktayla ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

comments powered by Disqus