Canon EOS 6D Özellikleri

Fotoğraf
Canon EOS 6D Özellikleri

Karşınızda yeni Canon EOS 6D. Canon tarafından üretilen ilk orta-üst sınıf full frame dijital fotoğraf makinesi. Canon’a göre ise listede EOS 7D ve EOS 60D arasında yer alan bir fotoğraf makinesi. Ayrıca DxOmark test sonuçların{.broken_link}a göre de gerçekten başarılı bir model. Yüzeysel olarak baktığımızda Canon 6D Özellikleri gerçekten başarılı gözüküyor. DIGIC 5 işlemci ile güçlendirilmiş fotoğraf makinesi full-frame CMOS sensörüyle 20.2 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor. ISO değerini 100-25600 arasında değiştirebildiğiniz makinede istendiği taktirde ISO aralığı 50-102400 değerlerine çıkarılabiliyor. Yüksek ISO değerini uzun pozlama yapmadan önce kadrajınızın yerleşimini test etmek adına kullanabilirsiniz. Düşük ISO değeri ise çok daha kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır.

Canon 6D Özellikleri arasında iki yeni teknoloji dikkat çekiyor. Daha önce akıllı telefon ile kontrol{.broken_link} edebilmenizi ve kablosuz ağ ile fotoğraf yazıcısı{.broken_link} üzerinden direkt fotoğraf yazdırmanızı sağlayan Canon 6D WiFi özelliği hakkında konuşmuştuk. Bunun yanında Canon 6D dâhili GPS özelliği sayesinde ise çektiğiniz fotoğraflara konum bilgisi ekleyebiliyorsunuz. Fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak Canon 6D ile 60D hemen hemen aynı ağırlıktalar. Fakat 6D gövdesi 60D kadar derin değil bu yüzden daha sağlam bir tutuş sağlıyor. Butonların yerleri ve düzenleri kesinlikle güzel ayarlanmış. Fotoğraf makinesinin ana özelliklerine çok daha rahat ulaşabiliyorsunuz. Zaten ihtiyacınız olan neredeyse tüm özellikler birer buton ile kullanılabiliyor.

canon-6d

Canon EOS 6D menüsü tam 15 sekmeden oluşuyor. İlk etapta ihtiyacınız olan özelliklere ulaşmak birazcık işkence olsa da My Menu ekranını düzenleyerek sık kullandığınız özellikleri bir araya toplayabilirsiniz. Makinede 11 noktalı AF grubu bulunuyor. Ayrıca 63 bölgeden oluşan çift-katmanlı ölçüm sensörü mümkün olduğunca doğru bilgileri size ulaştırıyor. Diğer Canon modellerinde gördüğümüz üzere sistem iyi çalışıyor. Yalnızca yüksek kontrastlı durumlarda birazcık denge problemi yaratsa da Canon 6D Özellikleri ile harmanlanarak son derece güzel bir sistem oluşturulmuş.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Canon 6D özellikleri arasında WiFi seçeneği de bulunuyor. 6D’yi özel kılan şeyse dâhili WiFi teknolojisi bir DSLR fotoğraf makinesi içinde ilk defa Canon 6D özellikleri arasında yer alıyor. Toparlamak gerekirse Canon 6D orta seviyeden profesyonel fotoğrafçılığa geçmek isteyen kişilere hitap eden bir dijital fotoğraf makinesi. Yeni 6D zengin renk seçenekleri sunan full-frame sensörü ile Canon 60D gibi bir dijital fotoğraf makinesi almak isteyenler için güzel bir seçenek olmuş.

canon-6d-1
comments powered by Disqus