Canon EOS 6D Video Özelliğinde Ciddi Harelenme Sorunu Yaratıyor

Fotoğraf
Canon EOS 6D Video Özelliğinde Ciddi Harelenme Sorunu Yaratıyor

Gizmodo tarafından yayınlanan kısa bir Canon EOS 6D incelemesi var. Buraya tıklayıp metni okuyabilirsiniz. İncelemeyi hazırlayanlar fotoğraf makinesinin harika düşük ışık performansı ve bir sürü güzel özelliğinden bahsediyorlar. Özellikle Canon ürettiği full-frame sensörlü giriş seviyesi makinede böyle yüksek özellikler kullanarak başarılı bir model üretti. Nerdeyse 5D Mark III kadar yüksek kalitede fotoğraflar çekebilidiğiniz makinede gerçekten bir dolu harika özellik var. Fakat Canon 6D özellikleri{.broken_link} hakkında söyleyebileceğimiz harika şeylerin yanında kocaman bir ama dikkat çekiyor. Maalesef 6D video kayıt özelliği çektiği fotoğraflar kadar başarılı değil. Video özelliği ile kayda başladığınızda ilk seferde gözünüze bir sorun çarpmayabilir ancak dikkatli baktığınızda EOS 6D ciddi hare oluşumuyla video kalitesini maalesef düşürüyor. Gizmodo incelemesinde;

“Fotoğraf kalitesi olarak karşılaştırdığımızda 6D neredeyse 5D Mark III ile aynı derecede kaliteli – ki bu harika. Bu makinenin yüksek ISO kullanımında dahi düşük gren oluşturduğunu gördüğünüzde gerçekten hoşunuza gidecek. Keskinlik ise Nikon D800{.broken_link} veya D600 modellerine göre birazcık geride kalmış.

Fakat video kayıt kalitesi tüm bu özelliklere yazık olması anlamına geliyor. Tüm teknik özellikler 6D ile 5D Mark III ‘ün aynı kalitede video çekebileceğini düşündürüyordu. Bu arada belirtmemiz gerekiyor ki 5Dmk3 video özelliği ile diğer DSLR modellerinin yapamadığını yaparak desen ve dokularda hare oluşumunu engelleyebiliyor. Evet, maalesef 6D bu kadarını başaramıyor ve video kaydında gerçekten fazla hare oluşturuyor. Video’yu izlediğinizde renkli çizgileri görünce anlayacaksınız. Yalnızca bir sorun Canon 6D’nin video kaydı için daha uygun fiyatlı bir Canon 5D Mark III alternatifi olmasının önüne geçmiş gibi gözüküyor.”

 

Bu hare problemi internette de birçok yerde tartışılıyor. Eğer ileride yapılacak olan incelemelerden de aynı sonuçlar gelirse EOS 5D Mark 3’ göre daha az sensör noise üreten bu harika makineye yazık olacak.

comments powered by Disqus