Canon Lensleri Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Fotoğraf
Canon Lensleri Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Canon EOS sistemi içerisinde Canon dijital SLR gövdeler için hangi lensleri alabiliriz. Canon’un EF ve EF-S lenslerine baktığımızda Canon lensleri seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor. Canon lensleri seçerken kullandıkları Canon DSLR gövdeye göre tercih yapmak durumunda kalırız. Eğer kullanılan Canon dijital SLR fotoğraf makinesi APS-C format ise Canon uyumlu lenslerden istediklerini kullanabilirler. Ancak eğer full frame yani tam kare algılayıcılı üst seviye bir Canon gövde kullanıyorsanız o zaman kullanacağınız Canon lensin tam kare uyumlu olması gerekmektedir.

Eğer iyi bir Canon DSLR fotoğraf makinesine sahipseniz ve tam kare bir gövde kullanıyorsanız, APS-C algılayıcı için özel tasarlanmış lensler, tam kare gövdelerde kullanıldığında kadraj içerisinde köşelerde siyahlıkların oluştuğu görülmektedir. Yani kadrajı dolduracak kadar büyük görüntü bu lenslerden alınamayacaktır.

Canon Lensler Uyumluluk Rehberi

canon-lensler

En İyi 5 Canon Lens

Özetle Canon lensleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta eğer tam kare (full frame) gövde kullanıyorsanız tam kare uyumlu lens almanız gerekmektedir. Canon’un tam kare uyumlu lenslerini ise Canon lens terimlerindeki kısaltmadan anlayabilirsiniz. Canon için EF-S olmayan tüm Canon EF lensler tam kare uyumludur. Sigma için lens kısaltmasında DG olan tüm lensler, Tamron için DI kısaltmaya sahip lensler, Tokina için FX ve D serisi kısaltmaya sahip lensleri Canon gövdelerde tam kare uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Complete List of Canon RF Lenses

comments powered by Disqus