Canon’un En İyi 5 Lensi [En Popüler Canon Objektifler]

Fotoğraf
Canon’un En İyi 5 Lensi [En Popüler Canon Objektifler]

Canon’un EOS gövdeler üzerinde kullanılabilecek en iyi 5 lensini listelemeye çalışacağız. En popüler Canon objektifler/lensler dediğimiz zaman Canon’un EOS sistemi için EF lensleri duyurduğu 1987 yılından günümüze tüm Canon EF ve EF-S lensler arasında bir tercih yapmamız gerekiyor. Açıkçası en iyi Canon lensler{.broken_link} listemizde daha çok Canon EF serisi tam kare uyumlu lensler bulunuyor. Tabi Canon’un belki de en yaygın kullanılan, Canon APS-C DSLR fotoğraf makineleriyle uyumlu lensi Canon EF-S 17-55 f/2.8 modelini listeye dahil etmeyi unutmadık.

Canon EOS sistemi içerisinde Canon dijital SLR gövdeler için hangi lensleri alabiliriz. Ya da kullanım ihtiyacına göre lens çeşitliliğimizi nasıl belirleriz. Örneğin manzara fotoğrafı çekmek için ayrı, kuş ve spor fotoğrafı çekmek için ayrı bir lens mi düşünmek gerek ya da portre ve makro çekimler için hangi lensi tercih etmeliyim gibi soruları da dikkate alarak en iyi Canon lensler listesini oluşturmaya çalıştık. Canon’un en popüler objektiflerini listelerken bütçe olarak bir fiyat sınırı olmadan, yukarıda bahsettiğimiz şekilde kullanım ihtiyacının çeşitliliği ve lenslerin Canon Electronic Focus (EF) döneminden bugüne olan popülerliğini dikkate almaya çalıştık. Ama öncesinde Canon lensleri seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor. Biraz bundan bahsedelim.

Canon Lensleri Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Peki en iyi Canon lensleri listelemeden önce Canon lensleri seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor. Biraz bundan bahsedelim. Canon lensleri seçerken kullandıkları gövdeye göre tercih yapmak durumundalar. Eğer kullanılan Canon dijital SLR fotoğraf makinesi APS-C algılayıcılı ise Canon uyumlu lenslerden istediklerini kullanabilirler. Ancak eğer full frame yani tam kare algılayıcılı üst seviye bir Canon gövde kullanıyorsanız o zaman kullanacağınız Canon lensin tam kare uyumlu olması gerekmektedir.

Eğer iyi bir Canon DSLR fotoğraf makinesine sahipseniz ve tam kare bir gövde kullanıyorsanız, APS-C algılayıcı için özel tasarlanmış lensler, tam kare gövdelerde kullanıldığında kadraj içerisinde köşelerde siyahlıkların oluştuğu görülmektedir. Yani kadrajı dolduracak kadar büyük görüntü bu lenslerden alınamayacaktır.

Özetle Canon lensleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta eğer tam kare (full frame) gövde kullanıyorsanız tam kare uyumlu lens almanız gerekmektedir. Canon’un tam kare uyumlu lenslerini ise Canon lens terimlerindeki kısaltmadan anlayabilirsiniz. Canon için EF-S olmayan tüm Canon EF lensler tam kare uyumludur. Sigma için lens kısaltmasında DG olan tüm lensler, Tamron için DI kısaltmaya sahip lensler, Tokina için FX ve D serisi kısaltmaya sahip lensleri Canon gövdelerde tam kare uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

En İyi 5 Canon Lens

Canon EF 24mm f/1.4L II USM

Canon EF lens serisi içinde belki de en beğenilen geniş açı prime lenslerden birisi 24mm f/1.4L II USM modelidir. Zaten **Canon L Serisi lens **çeşitleri tüm Canon kullanıcılarının hayallerini süsleyen ürünler içeriyor. Eğer paranın satın alabileceği en iyi Canon geniş açı lens seçeneğini sunmamızı istiyorsanız, bu şühpesiz  Canon EF 24mm f/1.4L II USM olacaktır.

canon_24mm_f1-4-fiyat

Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM Lens

En iyi Canon EF Lens listemizde kit lensinizi atıp aynı aralıkta kullanabileceğiniz bir lens olarak Canon’un efsane 17-55 f/2.8 IS lensini tavsiye ediyoruz. Düşük ışık performansının yanı sıra keskinlik ve sunduğu detaylı fotoğraflarla Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM Lens gerçekten harika bir seçenek. Listemizdeki -ve tüm Canon fotoğrafçılarının listelerindeki- yerini uzun yıllar koruyacak gibi duruyor.

Canon-EF-S-17-55mm-f-2.8-IS-USM-Lens

Canon EF 24-70mm f/2.8L USM Standard Zoom Lens

Özellikle full frame makineler için önerebileceğimiz 24-70mm f/2.8 lens de L serisinin kalitesini taşıyor. Zaten efsaneleşmiş Canon 5D Mark 2{.broken_link} ile çoğu yerde kit lens olarak satılan bu lensin kalitesini kime sorsanız söyleyecektir. Fazla söz söylemeye gerçekten gerek yok.

canon-EF-24-70mm-f2.8L-II

Canon EF 70-200mm f/2.8L II IS USM Telephoto Zoom Lens

Krem rengi gövdesiyle hemen her gazetecide görebileceğiniz bu Canon lens gerçekten harika fotoğraf kalitesine sahip. Keskinliği, düşük diyaframı ile yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir zoom Lens.

canon-70-200-L

Canon EF 100mm f/2.8L IS USM 1-to-1 Macro Lens

Canon makro lens seçenekleri arasında alınabilecek en iyi seçenek 100mm f/2.8L lens olacaktır.

canon-100mm

comments powered by Disqus