Çevrimdışı (Offline) Google Takvim (Calendar)

Google

Google, çevrimdışı (Offline) olarak Google Takvim (Calendar) desteğini duyurdu. Geçtiğimiz ay Google Apps üzerinde test edilen çevrimdışı Google Takvim, artık kerkesin kullanabileceği şekilde Gears destekli olarak tüm Google Takvim kullanıcılarına açıldı.

Aktif etmek için Google hesabınızla Google Takvim’e giriş yapıyorsunuz. Üst kısımda yer alan “Offline” (Beta) ibaresini göreceksinizdir. Eğer bilgisayarınıza Gears kurulumunu yapmadıysanız önce Gears kurmanız gerekiyor. Gears kurduğunuzu varsayarsak ilgili linke tıkladığınızda senkronizasyonu başlatmış olacaksınız.

Gears aracılığı ile senkronizasyonu tamamladığınızı varsayalım. Bu durumda Google Takvim üzerindeki içeriği ve olayları çevrimdışı görüntüleyebilmek üzere bilgisayarınızda toplamış oluyorsunuz. Açıkçası özellik olarak pek fazla birşeyden bahdemeyeceğiz çünkü Google Takvim mevcut olaylarınızı çevrimdışı olarak sadece görüntüleyebilme imkanı veriyor. Mevcut bir girdinizi düzenleyemiyorsunuz ya da ayarlardan değişim yapma imkanınız bulunmuyor. Arama yapamıyorsunuz. Çevrimdışı olarak yeni bir olay yaratamıyorsunuz. Sadece görüntüleyebiliyorsunuz. Bu yüzden Google Takvim’i çevrimdışı olarak kullanmanın ne kadar faydalı olduğu bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıntılar için Google Operating System günlüğü üzerindeki Offline Google Calendar, Available for Everyone yazısına bakabilirsiniz.

comments powered by Disqus