Das Keyboard: Harfleri olmayan klavye

Teknoloji

Das Keyboard alışageldiğimiz klavyelerden çok farklı bir tasarıma sahip. Klavyenin üzerinde hiç bir harf ya da sembol yok. Tamamen siyaha bürünmüş bir kaplamayla geliyor. Bunu görünce, buradaki mantığının ne olduğunu ilk başta anlamak zor oluyor tabi.

Daniel Guermeur, Açık-Kaynak felsefesi üzerine kurulu olan Metadot şirketinin kurucusu, piyasaya harflerden ve sayılardan tamamen arındırılımış bir klavye sunmaya karar veriyor. İyi bir pazarlama tekniği mi, yoksa altında bir neden yatıyor mu ?

Daniel Guermeur‘e göre Das Keyboard ile çok daha hızlı yazabilir ve verimli çalışabilirsiniz. Kendi edindiği tecrübelere dayanarak, klavye üzerinde harflerin dikkatini dağıtını ve öğrenme potansiyelini de azaltığını öğrenmiş. Örnek olarak kendi sitesinde Piano’yu göstermiş. Piano çalan kişiler, Piano üzerinde herhangi bir sembol olmadam çok mükemmel bir şekilde çalışabiliyorlar, çünkü insan beyni bunu daha iyi algılayabiliyor ve anlıyormuş. Ayrıca Das Keyboard özel kılan başka bir özellik ise her tuşun tabanının tamamen altın ile kaplı olması. Bu sayede ömür boyu garanti sağlanabiliyor. Normal klavyeler 15.000.000 tıklamaya dayanabiliyorsa, Das Keyboard 50.000.000 tıklamaya dayanabiliyor. Ayrıca tıklamalar çok güzel ses de veriyormuş(hakkaten vardır öyle klayvelere böyle takır takır yazmak ister insan çıkartığı ses yüzünden).

Das Keyboard’ı 89 euro’ya sipariş verebilirsiniz. Bu fiyata değer mi o da ayrı bir tartışma konusu :)

[bknz.]

comments powered by Disqus