Delicious Bookmarklarını Korumak ve Saklamak

Masaüstü

Büyük etiketlerle kategorilenmiş ve organize olmuş bookmarklar, yer imleri dediğimizde web 2.0’ın başladığı zamanlar aklımıza gelmektedir. Web 2.0 ile gelen en önemli web uygulamalarından bir tanesi olan online bookmark servisi Delicious artık olmayacak. Yahoo delicious’ı kapatmaya karar verdiği andan itibaren web üzerinde bir dönemin sonu şeklinde yazılar görebiliyoruz. Gerçekten son 5 seneye baktığımızda web 2.0’nin sağladığı servislerden birinin sona ermesi artık semantic web’e geçtiğimizin, cloud computing adı verilen bulutsal bilişime atılan adımlar ile web 3.0’a adım atmaya başlıyoruz.

Birçok kişinin online bookmark servisi olan Delicious’ın kapanması üzerine açıklamaların olması arasında çok sayıda sebep sayılabilir. Artık tarayıcı eklentilerinin bookmark senkronizasyon işlevini sağlıyor olması, RSS servislerinin sık kullanılanlar olarak rss okuyucular üzerinden takip edilebilmesi gibi sebepler bunun içerisinde sayılabilir. Her ne kadar Delicious için Yahoo dışında yeni bir ev arayışı olsa da, binlerce yer imini Delicious üzerinde güzelce etiketleyip saklayan kişilerin şu dönemde alternatif arayışına girdiğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Delicious Bookmarkları Nasıl Saklanır ve Kaydedilir?

Delicious hesabınıza login olduktan sonra settings (ayarlar) ekranında bookmarks bölümüne bakılır. Bu kısımda bookmark import ve export seçenekleri mevcut. İçeri ya da dışarı şeklinde tercihlerle bookmarkları tek bir .htm dosyasında saklayabiliyorsunuz. Delicious bookmarklarını dışarı almak için Export/Backup Bookmarks seçeneği tıklandıktan sonra “include my tags” ve “include my notes” seçenekleri seçilerek bookmarklara verdiğiniz etiketleri ve notları da taşıyabilirsiniz.

Delicious Bookmarklarını İnternet Tarayıcısına Aktarmak

Bu aşamada tek sıkıntınız bookmarklarınıza atadığınız etiketler olacaktır. Eğer delicious üzerindeki bookmark düzenini tags (etiketler) üzerine yaptıysanız o zaman maalesef internet tarayıcısına bookmark aktarımı yaptığınızda etiketlerin aktarılmadığını söylememiz gerekiyor.

Firefox ve Google Chrome içerisinde yer imi yöneticisi aracılığı ile delicious’tan aktardığınız html dosyasını okutabilir ve internet tarayıcınız içerisine alabilirsiniz. Google Chrome için ayrıca google servislerine senkronize edip bookmark güncellemesi yapabilir ve delicious bookmarklarınızı google’a aktarabilirsiniz.

Delicious Alternatifleri

Diigo – Online not alma servisi olan Diigo, bunun yanısıra bookmarkları da ekleme özelliğine sahip. Ücretsiz olmayan Diigo üzerinde şimdiden delicious yer imlerini nasıl aktaracağınıza dair bir bölüm bile hazırlanmış.

Evernote – Oldukça popüler olan not alma uygulaması Evernote üzerine delicious bookmarklarınızı aktarabilirsiniz. Ancak delicious ile etiketlediğiniz bookmarkların etiketleri aktarılamıyor.

Pinboard.in – Bir diğer ücretli bookmark servisi Pinboard ile delicious bookmarklarınızı yeni bir ortama taşıyabilirsiniz.

Historio.us – Pinboard gibi sade bir servis olan Historio.us ile delicious bookmarklarını aktarabilir, bookmark olarak eklediğiniz siteler içerisinde arama yapabilirsiniz.

comments powered by Disqus