DocJax : Döküman Arama Motoru

Google

DocJax dökümanlar için bir arama motorudur. DocJax ile birçok dökümanı ve internet üzerinden yayınlanmış kitabı (e-book) arayabilirsiniz. DocJax arama sonuçlarında çıkan dökümanları önizleme yapabilmenize imkan vermesinin yanısıra bu dökümanları aynı zamanda indirebilmenizi sağlıyor.

DocJax üzerinde arama sonuçları güzel bir şekilde yansıtılıyor. Her sonucun yanında ilgili dökümanın ikonunu görebiliyorsunuz. Google ve Yahoo tarafından güçlendirilmiş döküman arama motoru DocJax’ın desteklediği döküman formatları şu an için PDF, DOC, XLS ve PPT olarak gözüküyor.

DocJax döküman arama motoru üzerindeki aramalarınızı belirli süzgeçlerden geçirip akıllı arama olarak tabir edebileceğimiz şekle sokabiliyorsunuz. Örnek olarak “Psikoloji” için yapacağınız bir aramayı sadece üniversiteler ve dosya formatı olarak pdf şeklinde sorgulayabilirsiniz. psikoloji site:edu filetype:pdf

DocJax sunmuş olduğu önizleme ve görüntüleyici ile biraz daha ön plana çıkıyor. Arama sonuçlarına tıkladığınızda ilgili dökümanı ön izlemeyle gözden geçirebileceğiniz güzel bir arayüzü bulunuyor.

Dökümanları web 2.0 tadında aramak için DocJax güzel bir alternatif gözüküyor. Tabi desteklediği dosya formatlarına daha fazlasını en kısa zamanda eklemesi gerekli. Son olarak Firefox arama çubuğuna DocJax’ı sayfasındaki linke tıklayarak kolayca ekleyebiliyorsunuz.

comments powered by Disqus