Domuz Gribi (Swine Flu)

Kültür Yaşam

Domuz gribi (Swine flu) hepimizin son günlerde yakından takip ettiği küresel bir salgın hastalık. Meksika’da başlayarak diğer ülkelere yayılım gösteren domuz gribi salgınını takip etmek için internet üzerinde araçlar mevcut. Domuz gribi ya da İngilizce olarak “swine flu” çıktığı günden bu yana twitter aramalarında sıcak konular kısmında en çok bahsi geçen kelime olarak yerini aldı. Anlık arama olarak haber akışı twitter üzerinden takip edilebilir.

Haberler konusunda ise Google Haberler’de “domuz gribi” olarak ya da İngilizce “swine flu” olarak ve Ntvmsnbc üzerinde “Domuz Gribi Sayfası” güncel gelişmeler için takip edilebilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün domuz gribi salgınına ilişkin son yaptığı duyuruya istinaden arama kriteri olarak, domuz gribinin teknik ismi olan “H1N1” kullanılabilir.

Domuz Gribi (Swine Flu) Nedir?

Hastalık Belirtileri

Domuz gribi belirtileri arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları, baş ağrısı, titreme ve bitkinlik olabilir. İshal ve kusma ile giden vakalar da bildirilmiştir. Klinik tablo hafiften ağıra değişken olup, pnömonili hastalarda ağır vakalar ölümle sonuçlanabilir.

Hastalığın Yayılması ve Korunma

Domuz gribi insandan insana damlacık enfeksiyonu biçiminde, öksürük ve aksırıkla yayılır. Bu nedenle özellikle sağlık personelinin maske takması ve el yıkama hastalıktan korunma ve yayılmasını önleme bakımından çok önemlidir.

Yukarıdaki tanımların alındığı yer olan İstanbul Tabip Odası web sayfası Domuz Gribi (Swine Flu) konusunda ülke bazında ayrıntılı olarak yayılımını, haber akışını ve teknik bilgilerini aktarmaktadır. Düzenli olarak takip edilmesi gereken kaynaklardan bir tanesi olarak domuz gribi sayfasına bakılabilir. Ve diğer bir kaynak olarak Sağlık Bakanlığı Domuz Gribi Sayfası ziyaret edilebilir.

Domuz gribinin dünya genelinde nasıl yayıldığını harita üzerinde görmek için ise üç farklı kaynağa bakılabilir. Bunlardan bir tanesi Google Maps. Google, domuz gribinin tespit edildiği, domuz gribinden şüphelenildiği ve henüz domuz gribine rastlanmayan yerler olarak işaretlediği haritada küçük ikonlar halinde bilgiler veriyor. Mor olan ikonlar domuz gribinin görüldüğü yerleri ifade ederken, pembeler şüpheli domuz gribi durumlarını ve sarılar domuz gribi konusunda negatif durumda olan yerleri ifade ediyor. Dünya üzerinde işaretlenmemiş yerler aynı zamanda domuz gribinin hiç rastlanmadığı yerler olarak ifade edilmiş.

Domuz Gribi Google Haritalar Linki

Güncelleme : Google Maps Haritası artık güncellenmeyecekmiş. Güncel haritaya Flu Tracker adresinden ulaşılabilir.

Diğer taraftan Sağlık Haritası hizmeti sağlayan HealthMap.Org üzerinde H1N1 virüsünün sıcaklık haritasına bakılabilir. Burada sol kısımda Swine Flu H1N1 işaretlenerek haritada sadece domuz gribi vakalarını görmek mümkün. Haritadaki ikonlar vakanın görüldüğü durumun ciddiyetine göre sarıdan kırmızıya doğru giden bir renk değişimini içeriyor.

HealthMap – Global Disease Alert Map

Son olarak haritalar eşliğinde gün gün domuz gribinin İngilizce olarak takip edilebileceği İngilizce New York Times web sayfasına bakılabilir. NYTimes gün gün gelişmeleri aktarırken yan tarafta da dünya genelinde domuz gribinin yayılmasını takip edebileceğiniz haritalar sunuyor.

Tracking Swine Flu Cases Worldwide

comments powered by Disqus