Dünyanın en çok film üreten endüstrisi – Bollywood

Kültür Yaşam

Hollywood filmlerini herkes bilir, bir çoğumuz da izler, peki hiç Bollywood filmleri izlediniz mi ya da daha önce hiç duydunuz mu ?. Bollywood diye bir yer yok aslında. Bombay ve Hollywood kelimeleri ile birleştirilmiş bir sinonim. Hindistandaki film endüstrisine takılan bir lakap. Yerli halkı bu kelimeyi pek sevmezse de özellikle batıda Bollywood deyince Hindistan akla gelir.

Bollywood filmleri Hollywood filmlerinden çok farklı bir yapıya sahip. Hindistan hükümeti film konusunda çok hassas olduğu için hiç bir sex ve öpüşme sahneleri barındırmaz. Zamanıda bir film bunu denemiş ve halk tarafından çok ağır eleştirilere maruz kalmıştır. Devlet tarafından desteklendiği için hindistanlı aileler için ayrı bir yeri vardır Bollywood filmleri.

Konuları işleyiş tarzı da çok farklı Bollywood filmlerinde. Filmin kendisi çok uzun olmakta beraber (3-4 saat), müzik ve dans ön plandadır. Hatta sadece müzik ve dans içerikli olan bir çok film mevcut. İçerik olarak ise yıllara göre değişir. 1970’li yıllarda çoğunlukla hareketli ve dövüş sahnesi bol olan filmleri modaydı, örneğin Sholay. 1990 yıllardan sonra da daha çok aşk filmleri görülmektedir. 1993-1994 yıllarında iyi hatırlarım, bizim komşu video kasetleri alıp satardı, onda da bu filmlerden bolca mevcuttu. Koleksyion yapardı kendisi. Kendisi bize geldiğinde bir kaç tane kaset getirirdi, ben de hepsini izlerdim. Modaydı o zamanlar tabi :)

Bollywood sineması Hollywood sinemasına göre çok daha fazla film üretmektedir. Wikipedia’daki bilgilere göre dünya’daki filmlerin dörte biri Hindistandan çıkmaktır.

Konu hakkında daha fazla bilgi için şuraya bakabilirsiniz. Ekşisözlükte de bir çok şey yazılmış. Google de Bollywood yazınca bir sürü site bulabilirsiniz.

comments powered by Disqus