DxOMark Sony RX1’i Sony A99 ve Nikon D600 ile Karşılaştırarak Test Etti

Fotoğraf
DxOMark Sony RX1’i Sony A99 ve Nikon D600 ile Karşılaştırarak Test Etti

Sony, tam kare algılayıcıyı kompakt bir gövdeye sığdırarak Sony Cyber-shot DSC-RX1 modelini 2012 sonbaharında duyurmuştu. Bir tam kare gövde olarak günümüz DSLR kameralardan daha küçük ve hafif bir şekilde cebimize girebilen boyuttaki Sony Cyber-shot DSC-RX1 35mm Full Frame 24.3 megapiksel çözünürlüğündeki Exmor CMOS sensörü kompakt bir gövde içerisinde sunan bir fotoğraf makinesi.

Sony Cyber-shot DSC-RX1{.broken_link} kompakt bir kamera ama direkt olarak kendi segmentinde yeni bir ürün ve tam kare (full frame) algılayıcıya sahip olduğundan DxOMark tarafından tam bir teste tabi tutulmuş. Açıkçası sonuçlar hem ilginç hem de detaylara geçmeden tam anlamıyla Sony RX1 için küçük bir canavar yorumunu getiriyor.

Sony RX1’in DxOMark tarafından yapılan testinden önce karşılaştırıldığı full frame kameralara kısaca bakalım. Teste tabi tutulan diğer kameralar Sony’nin full frame kamerası Sony A99 ve aynı segmentte Nikon’un giriş seviyesi dijital SLR FX Format kamerası Nikon D600 olmuş. Önceki DxOMark testlerinde Sony SLT Alpha 99 ile Nikon D600 karşılaştırılmış ve Sony A99 DxOMark skorlarında Nikon D600’ü yakalayamamıştı{.broken_link}.

DxOMark testinde Sony DSC-RX1, tam kare kameralar Sony A99 ve Nikon D600 ile karşılaştırılmış ve açıkçası boyutu küçük ama işlevi büyük Sony RX1 özellikle Sony A99’a göre çok daha iyi bir performans sergileyerek daha iyi bir skor elde etmiş. Sony RX1 overall skor olarak neredeyse Nikon D600 ile aynı değerlere sahip gözüküyor. DxOMark karşılaştırmasına buradan bakabilirsiniz.

sony-rx1-nikon-d600-a99
comments powered by Disqus