E-Kitap Nedir Ne Değildir?

Mobil Teknoloji
E-Kitap Nedir Ne Değildir?

E-kitap nedir? E-kitap (elektronik kitap) elimizde tuttuğumuz kitaplar gibi olup, basılı yayınların elektronik ortamlarda okunabilmesi için çıkarılmış dijital formata verilen isimdir. E-kitap disklerde saklanabilen bir dosyadan ibarettir. Bir e-kitap; bilgisayar yazılımlarıyla okunabileceği gibi tablet PC veya özel olarak üretilmiş e-kitap okuyucuları ile okunabilir.

Elektronik kitap yani e-kitabın, geleneksel kitaplara göre, hem okuma eyleminin verimini arttıran hem de yayıncılık alanına fayda sağlayan üstünlükleri bulunmaktadır. Teknolojiye ısınamayan okurların ilk başta e-kitapları yadırgamasına rağmen bu sorunu yaşamayanlar, e-kitap ile daha hızlı bir okuma gerçekleştiriyor. Hızlı okuma tekniklerine göre, ekranı kaydırarak okumak kağıda oranla veriim daha yüksek bir eylem olarak kabul ediliyor.

E-kitap dosya formatları çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlilik e-kitap okuyucularını üreten şirketlerin üstünlük sağlamak istemesinden kaynaklanmaktadır. Her üretici kendi formatını yaymaya çalışmaktadır. Fakat sonuç olarak e-kitap formatlarını diğer formatlara dönüştürmek mümkündür.

E-kitaplar internette ücretli veya ücretsiz olarak sunulmaktadırlar. Ücretsiz e-kitap indirebileceğiniz birçok site bulunmaktadır. bkz. “En İyi 20 Ücretsiz E-Book (E-Kitap) İndirme Sitesi“. Türkçe veya yabancı dillerde onbinlerce hatta milyonlarca kitap e-kitap haline getirilmiştir. Ülkemizde her geçen gün e-kitap satışlarının artmasıyla birlikte e-kitap okucuyulara olan ilgi de artmış ve e-kitap okuyucu satışlarında artış gözlenmiştir.

comments powered by Disqus