E-kitap Okumanın Avantajları Nelerdir?

Mobil Teknoloji
E-kitap Okumanın Avantajları Nelerdir?

E-kitap serisine başladığımızda e-kitap nedir? diye sormuştuk. E-kitap (e-book) elimizde tuttuğumuz kitaplar gibi olup, basılı yayınların elektronik ortamlarda okunabilmesi için çıkarılmış dijital formata verilen bir isimdir. Ardından temel amacı e-kitapları okumak olan “e-kitap okuyucu” veya ingilizce “e-book reader” olarak duyduğumuz kavramı tanımlamaya çalışmıştık.

Peki e-kitap okumanın avantajları nelerdir? E-kitap ile basılı kitaplar arasında avantajlı ve dezavantajlı durumlar olsa da bugün size e-kitap okumanın avantajlarından bahsetmeye çalışacağız. Aşağıda e-kitap okumanın avantajları arasında sayabileceğimiz çeşitli maddeleri bulabilirsiniz. Eklemek istediğikleriniz olursa yorumlarınızda bekliyoruz.

  • E-kitaplar daha ucuz. Türkiye’de bu ucuzluk henüz farkedilmiyor fakat yurt dışında e-kitaplar basılı kitapların** üçte biri** fiyatına satılıyor. Bir defa e-kitap okuyucu edinme maliyetine katlandıktan sonra kitaba vereceğiniz para daha az olacaktır. Ücretsiz kitaplar da var elbette.
  • E-kitaplar sayesinde daha az kağıt harcanabilir. Daha az ağaç kesilir. Bu çok önemli bir artı. Elbette ciddi bir tasarruf için e-kitap kullanımının yayılması gerekiyor.
  • E-kitaplar kolay taşınabilir. Bir okuyucuyla onlarca e-kitap taşınabilir. Böylelikle kitaplarınızı zorlanmadan taşırsınız ve istediğiniz zaman okuyabilirsiniz.
  • E-kitaplar az yer kaplar. 1-2 kitap için önemli değil ama yüzlerce kitabı saklamak için ciddi alan gerekir ve bu kitapların bakımı da zaman alır. İşte e-kitaplar bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor
  • E-kitaplarda arama, not alma çok daha kolay. Elektronik ortamda olmanın verdiği çok güzel avantajlar var. Örneğin arama motorunda arama yapar gibi kitap içerisinde arama yapabilirsiniz. İstediğiniz yere not yerleştirmeniz veya yerimi eklemeniz mümkün.
  • E-kitap okurken yazı büyüklüğünü değiştirebilirsiniz. Yine Elektronik ortamda olmanın artılarından birisi olan** yazı büyüklüğünü** değiştirme sayesinde gözünüzü tırmalayan bir boyuta katlanmak zorunda kalmazsınız.
  • E-kitap edinmek çok hızlı ve kolay. Bir e-kitabı beğendikten 5 dakika sonra okumaya başlayabilirsiniz. Hemen satın alın, indirin, cihazınıza yükleyin ve okumaya başlayın. Ne kadar pratik değil mi?
  • E-kitapların saklanması ve korunması çok daha kolaydır.
  • E-kitaplardan baskı alabilirsiniz. E-kitapların çok avantajı olsa da basılı kitaplar hiçbir zaman ölmeyecektir, ben buna inanıyorum. Doğal olarak bazen ille de baskı almak gerekebilir. E-kitaplardan istediğiniz anda baskı alabilirsiniz.
comments powered by Disqus