E-kitap Okuyucu [e-book reader] Nedir?

Mobil Sosyal Teknoloji
E-kitap Okuyucu [e-book reader] Nedir?

E-kitapları (e-book) rahat bir şekilde okuyabilmek için kullanılan cihazlara e-kitap okuyucular ya da İngilizce e-book reader olarak ifade etmekteyiz? Şimdi “e-kitap okuyucu nedir?” sorusuna cevap olarak e-kitap okuyucu kavramını biraz daha açmaya çalışalım.

“e-kitap okuyucu” veya ingilizce “e-book reader” olarak duyduğumuz kavram bir cihazdan ibarettir. Temel amacı e-kitapları okumak olan bu cihazlar bu iş için optimize edilmiş olup, üretimi esnasında uzun ve hızlı okumayı destekleyecek özelliklere sahiptirler.

Bir e-kitabı okumanın en ideal yolu yine bir “e-kitap okuyucu” ile okumaktır. Bu cihazların pil süreleri oldukça uzun süre dayanmaktadır. Gözü yormayan ekran teknolojileri (e-ink) sayesinde basılı bir kitabı okumaktan pek bir farkı olmadığı için günümüz teknolojisinde kitapların yerini e-kitapların almasını destekleyecek nitelikte avantaj sağlamktadırlar. Dahili depolama alanları sayesinde yüzlerce kitabı yanınızda kolayca taşımanız mümkündür. E-kitap okuyucuların çoğunda bulunan mp3 çalar özelliği sayesinde kitap okurken müzik dinlemek oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Bir e-kitap, özel olarak üretilmiş e-kitap okuyucuları ile okunabilmektedir. Amazon Kindle, Nook gibi e-kitap okuyucuları bu iş için özel üretilmiş elektronik cihazların arasında sayabiliriz. “e-kitap okuyucu alırken nelere dikkat etmeli” gibi bir soruya daha sonraki yazılarımızda ayrıntılı bir şekilde bahsedecek olsak da ilk etapta e-ink denilen ve güneşte parlamayan ve tıpkı kitap sayfası okuyormuş gibi, üretililmiş bir ekrandan okuma yapmak ayrı bir keyiftir.

comments powered by Disqus