Ekran Görüntüsü için Greenshot

Masaüstü

Ekran görüntüsü almanın birçok değişik yöntemi vardır. Zaten bu iş için oluşturulmuş bir klavye butonu (print scrn) bile mevcuttur. Bir sürü resim editleyen program ayrıca ekran görüntüsünü capture edebilen özelliğe sahiptir. Ya da sadece kopyala yapıştır ile print screen tuşuyla kopyaladığınız bir görüntüyü yapıştır ile istediğiniz program içerisine ekleyebilirsiniz. Şimdi sadece windows üzerinde çalışan oldukça hafif ve taşınabilir bir ekran görüntüsü alma programından bahsedeceğiz.

Greenshot windows üzerinde çalışıyor ve açık kaynaklı bir program. Tek bir .exe dosyası ve bir .dll ile tüm işi görüyor. Ve bu yüzden taşınabilir bir program. Arzu ederseniz bu iki dosyayı usb bellek içerisine koyup istediğiniz bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Yükleme gerektirmiyor. Exe dosyasına tıkladığınızda saatin yanında yerleşen ikonu sayesinde print screen butonunu Greenshot’a teslim ediyorsunuz.

Greenshot

Ekran görüntüsünü isterseniz tüm ekran ya da mouse ile seçebileceğiniz bir alan olarak belirleyebiliyorsunuz. Ardından açılan düzenleme ekranından aldığınız ekran görüntüsü içine oklar, çizgiler, şekiller ekleyip notlar iliştirebiliyorsunuz. Bu ekrandan yazıcıya göndermek, ilgili dosyayı kaydetmek ve bir resim düzenleyiciye göndermek mümkün. Greenshot açık kaynak kodlu, hafif, taşınabilir ve sadece windows üzerinde çalışıyor.

Greenshot Sayfası | (via)

comments powered by Disqus