En İyi Flickr Arama Aracı : Compfight

Sosyal
En İyi Flickr Arama Aracı : Compfight

Yazılarımızı yazarken herhalde en zorlandığımız konu yazıya ilişkin uygun olabilecek bir resim bulmaktır. Bazen kısa zamanda yazıyla eşleşebilecek iyi bir resim bulabilirken bu durum bazı durumlarda saatler alabilmektedir.

Genelde ilk baktığımız yerlerden bir tanesi Google‘ın grafik arama kısmı olan Görseller linkidir. Tabi buradan bulunan resimler için yasal durumlar söz konusu olabilmektedir. Bunun için Creative Commons ile lisanslanmış Flickr resimlerini düşünebilirsiniz. Ve bunun için Flickr Resim Arama Aracı olan Compfight’a bir göz atabilirsiniz.

Compfight Özellikleri

En İyi Flickr Arama Aracı : Compfight

Comfight, kullanıcıların Flickr üzerinde bulunan resimleri kolay bir şekilde bulmasını sağlıyor. Bunun için sadece bir kelime veya birkaç kelime yazmanız yeterli. Comfight aradığınız kelimeyle ilgili bir sürü sonuç çıkartıyor. Bu sonuçlar küçük resimler olarak sıralanıyor. Burada güzel olan herhangi bir resmin üzerine mouse ile geldiğinizde flickr üzerindeki resmin orjinal boyutunun ne olduğunu görebiliyorsunuz. Özellikle masaüstü duvar kağıdı (wallpaper) arayanlar için ideal.

Compfight aramalarınızda gelişmiş arama seçenekleri olarak etiket araması veya tüm metin araması seçenekleri bulunuyor. Bunun yanısıra sadece Creative Commons lisanslı olmadan ticari (Commercial) resimleri de arayabiliyorsunuz.

Compfight{.broken_link}‘ın birçok konuda yararlı bir resim arama aracı olduğunu düşünüyorum. Blog yazanların veya internet üzerinde belirli resimlere ulaşıp bunları kullananlar dışında eğitim sektöründe de yoğun bir şekilde kullanılabileceğini düşünüyorum. Öğretmenlerin hazırlayacakları konularda ya da öğrencilerin ödevlerinde kullanacakları resimleri aratıp bulabilecekleri bir kaynak diyebiliriz.

comments powered by Disqus