En İyi Kameraya Sahip 5 Akıllı Telefon

Mobil
En İyi Kameraya Sahip 5 Akıllı Telefon

Akıllı telefonların ekran boyutları, batarya ömürleri, işlemci hızları, hafızaları her yeni modelde biraz daha artarken en çok önem verilen geliştirmelerden bazıları da üzerlerindeki kameralarda gerçekleştiriliyor. Artan kamera kalitesi insanların daha fazla fotoğraf çekmesine hatta çoğu zaman fotoğraf makinesi taşımamasına yarıyor.

Özellikle Instagram gibi fotoğraf efekti uygulamalarının sayısı da kamera kullanımını dolayısıyla gelişmiş kamera seçeneklerini arttırıyor. Günümüzde markaların en üst model akıllı telefonları için neredeyse standart halini almış çözünürlük değeri 8-13 megapiksel. Bu değerler bundan çok uzak değil yalnızca 5 sene öncesinde en üst model kompakt fotoğraf makinelerinin ulaşabildiği rakamlar. İnsanlar akıllı telefonlarını kamera olarak kullanmakta sonuna kadar haklı diyebiliriz. Peki, hangi akıllı telefon modelleri kamera olayını biraz abartarak harika kalitede fotoğraflar ve videolar çekebiliyorlar. Bu alada çığır açan bir akıllı telefon varsa o da şüphesiz Nokia’nın 41 MegaPiksel çözünürlüğe sahip PureView modelidir. Şu an piyasadaki birçok DSLR fotoğraf makinesini bile geride bırakan çözünürlük değeriyle Nokia gerçekten önemli bir adım attı.

akıllı-telefon-kamera

Kamera teknolojileri gelişmeye devam edecek, hem yüksek çözünürlüklü hem de megapiksel değeri arttırılmadan fotoğraf kalitesini arttıran teknolojiler ardı ardına karşımıza çıkacak. Belki bundan 5 yıl sonra da bahsettiğimiz değerlere gülüyor olacağız. Bundan öncekiler de, bundan sonra olması beklenenler de bunu işaret ediyor. HTC M7 kamerası ile geliştirilen ImageSense 2.0 teknolojisi gelecek nesil akıllı telefon kamerası kavramı hakkında ipucu veriyor olabilir. Her ne kadar HTC bu teknolojiyi “ultrapixel” olarak tanımlasa da çözünürlüğü rakamsal olarak arttırmak yerine fotoğraf kalitesini arttırmayı tercih etmiş. 13 megapiksel çözünürlüğe sahip olması beklenen kamera 3 adet 4.3 megapiksel sensörden oluşacak. Böylece çok daha keskin ve yüksek kaliteli fotoğraflar çekilebilecek.

akıllı-telefon-kamera-22

Görselin büyük hali için üzerine tıklayın

 

Lafı fazla uzatmadan, gelecek teknolojiler yerine şimdilik elimizde bulunanları listeleyelim. Unutmadan tekrar belirtelim yaptığımız sıralamada yalnızca fotoğraf kalitesi karşılaştırılmıştır. Fiyatı, diğer donanım özellikleri, işletim sistemi ayrıntıları karşılaştırmaya sokulmamıştır.

En Kaliteli Kameraya Sahip Akıllı Telefon

Nokia PureView 808

Bu akıllı telefonun listemizin en üst sırasında yer alması için gerçekten büyük bir gerekçesi var; 41 megapiksellik sensörü. Nokia Pureview 808 artık modası geçmiş denebilecek olan Symbian işletim sistemi ile çalışmasına rağmen çektiği fotoğraflarla tüm akıllı telefonları geride bırakıyor. 41 megapiksellik dev sensörü ve Carl Zeiss lensi ile son derece detaylı çekimler yapabiliyor.

nokia-808-pureview1

Nokia Pureview 808 kamerasının en başarılı özelliklerinden birisi de piksel oversampling teknolojisi. Hakkında sayfalarca yazı yazılabilir ama özetle oversampling, “mükemmel” bir pikseli oluşturmak için birçok farklı pikselin bir araya getirilmesi teknolojisi diyebiliriz. Sonuç olarak Nokia Pureview 808 mükemmel düşük ışık performansı, kaliteyi düşürmeyen zoom ve kaliteli fotoğraflar ile birinci sıraya yerleşiyor.

Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920 şu an Nokia’nın Windows Phone 8 ile çalışan en üst model akıllı telefonu. Telefon kamerası ilk sıradaki PureView kadar gelişmiş olmasa da özellikle düşük ışık performansıyla gerçekten ayrıntılı fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. 8.7 megapiksel çözünürlüğe sahip Nokia Lumia 920 kamerası piyasada herhangi bir akıllı telefon kamerasıyla ulaşabileceğiniz en yüksek kaliteli fotoğrafları size sunabilir. Her ne kadar Nokia Lumia 920 sorunlar ile anılan bir akıllı telefon olsa da, fotoğraf kalitesiyle size bunları unutturabilir.

 

###Nokia-Lumia-920

Samsung Galaxy S3

Samsung Galaxy S3 markanın dünya çapında üne sahip en başarılı akıllı telefon modellerinden biri. Aynı zamanda Android Jelly Bean işletim sistemine sahip ilk amiral gemisi telefonu. Bir sürü başarılı özelliğinin yanı sıra 8 megapiksel çözünürlüklü kamerası da telefonun bu kadar beğenilmesinde rolü büyük. LED flaşı da bulunan kamera, özellikle yazılımsal olarak çok gelişmiş. Farklı ayarlama seçeneklerini size sunan kamera uygulaması bir Android kullanıcısı olarak akıllı telefon kamerasından beklentinizin ötesinde performans alabileceksiniz.

Galaxy-S3

iPhone 5

Flickr gibi fotoğraf paylaşım platformlarında en popüler cihazlardan birisi iPhone. Üzerindeki kamerası gerçekten kaliteli ve iyi ayarlanmış. Şimdi en son model olan iPhone 5 üzerinde iSight özelliğini kullanan kamerası son derece iyi ayarlanmış. Donanım ve yazılımın mükemmel uyumu, ortaya mükemmel fotoğraflar çıkarıyor. 8 megapiksel kamerası yeni bir safir-kristal lense sahip olan iPhone 5 kamerası dinamik düşük ışık ayarlaması, image stabilization (titreşim azaltıcı) ve 1080p video kapasitesiyle gerçekten başka bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duymamanızı sağlıyor. iPhone 5 kamerasının tek kötü özelliği diğer telefonlar kadar çok ayar sunmaması. Bunu da zaten App Store üzerinde bulabileceğiniz kamera ve fotoğraf düzenleme uygulamaları ile aşabiliyorsunuz.

iPhone-5

Sony Xperia Z

Sony Xperia Z marka tarafından çıkarılan en son amiral gemisi akıllı telefon modeli. Tüm özellikleriyle çok beğenilen bu akıllı telefon en büyük artılarından biri Exmor RS sensörüyle çalışan 13.1 megapiksel AF kamerası. Birçok ödül alacak kadar başarılı bu sensörün görüntü kalitesi gerçekten çok geliştirilmiş. Fakat her şey megapiksel demek olmadığından Xperia Z kamerasıyla listemizde aşağı sıralarda kaldı. Öte yandan Xperia Z’nin en büyük avantajı sağlam kasası ile neredeyse bir outdoor kamera olarak kullanılabilmesi. Yine de dünyada bir sürü akıllı telefon modeli olduğunu düşünürsek bu sıralamaya girebilmek bile kaliteli fotoğraflar anlamına geliyor.

sony-xperia-z
comments powered by Disqus