En İyi Tabletimsi Akıllı Telefonlar [Phablet]

Mobil
En İyi Tabletimsi Akıllı Telefonlar [Phablet]

Önce cep telefonları evrim geçirdi ve akıllı telefon haline geldi. Ardından gelişen teknoloji ile akıllı telefonlar sundukları özelliklerle değişim gösterip tablet haline bürünmeye başladılar. Akıllı telefonlar için daha iyi işlemci hızları, mükemmel kalitede çözünürlüğe sahip ekranlar ve boyutu artan genişlikteki ekranlarla artık 3 veya 3.5-inç olarak kullanmaya başladığımız akıllı telefonlar 5-inç ve üstü boyutları almış durumdalar.

Bugün mobil dünyada yer alan akıllı telefonlara baktığımızda genelde 4-inç ve 4.5-inç gibi ekran boyutlarının standart olduğunu görebiliyoruz. 5-inç ekran boyutunda sunulan akıllı telefonlar ise özellikle 2013 yılının ekran genişliğindeki trendlerini sunuyorlar. Peki yazının başlığında geçirdiğimiz phablet nedir? Telefon özelliği olan ve ekran boyutu artık tablet bilgisayarların seviyesine ulaşmış genelde 5-inç ve üstü akıllı telefonlara phablet ismi veriliyor. Tabletimsi akıllı telefon olarak da ekran büyüklükleriyle göze çarpan phabletler, günümüzde tablet pclerin görevini telefon özelliklerini sunarak yapmaya çalışıyorlar. Phablet kelimesi ise İngilizce phone + tablet kelimelerinin birleşmesinden oluşan Türkçe tabirle tabletimsi telefon anlamına gelmektedir.

Phablet olarak nitelendireceğimiz segmenti yaratan ise ilk Android phablet olan Galaxy Note modelini çıkaran Samsung olmuştur. Samsung yeni Galaxy Note ile ilk Android phableti duyurduktan sonra diğer üretici firmalar bu yeni segmente ekledikleri yeni telefonlarla phabletlerin yani tabletimsi telefonların büyümesini sağlamışlardır. 2013 yılında genişleyen ve büyüyen ekranlar ve artan işlemci hızlarıyla beraber hem tablet bilgisayarlar hem de telefon özelliği sunan phabletlerin senesi olacak gibi gözüküyor.

Bu yazıda en iyi phabletler hangileri ve sundukları özelliklere göre tablet pc yerine alınabilecek en iyi akıllı telefonlara yani phabletlere bakıyor olacağız.

En İyi 5 Phablet Tablet / Telefon

Samsung Galaxy Note II

2012 Eylül ayında duyurulan Samsung Galaxy Note II, Samsung’un oldukça popüler olan ilk phableti Galaxy Note yenilemesi olarak duyurulmuştu. 5.5-inç Super AMOLED ekran1280x720 piksel çözünürlük sunuyordu. Fiyat performans açısından gayet iyi özellikler sunan Samsung Galaxy Note II4 çekirdekli 1.6 GHz Cortex A9 işlemci sunarken 2GB RAM ile bunu destekliğyordu. 8MP arka kameraya sahip phablet, 3100mAh pil desteği sunarken geniş erkanda s-Pen kullanımı sağlıyordu.

samsung-galaxy-note-2

Sony Xperia Z

5-inç full HD 1080p ekrana sahip phablet, 2GHz Snapdragon S4 Pro işlemciye ve 2GB RAM’e sahip. Arka kamerası 13 megapiksel gibi yüksek bir çözünürlüğe sahip olan Xperia Z 4G LTE desteği de sunuyor. Dünya çapında 2013 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulan Sony’nin akıllı telefonu Sony Xperia Z phablet Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemiyle geliyor.

Bkz. Sony Xperia Z

sony-xperia-z

Huawei Ascend D2

Huawei Ascend D2 phablet, 4 çekirdekli 1.5 Ghz işlemci ile çalışıyor ve 2GB RAM ile gücünü gösteriyor. Full HDçözünürlükte Super Retina 5-inç ekrana sahip Huawei Ascend D2 bir Adroid telefon. **Android 4.1.**2 ile gelen Huawei Ascend D2 özellikleri arasında Huawei’nin Emotion arayüzünü de sayabiliriz. Huawei Ascend D2′nin Auto Focus özellikli, LED flaşlı 13 megapiksel arka kamerası BSI ve HDR desteği sunuyor.

Bkz. Huawei Ascend D2

huawei-ascend-p2

LG Optimus Vu II

LG Optimus Vu II phablet, 5-inç HD-IPS ekrana sahip ve 1024×768 piksel çözünürlük sunuyor. Çift çekirdekli 1.5GHz Krait işlemci ile çalışan LG Optimus Vu II phablet 2GB RAM ile destekleniyor. 8 megapiksel arka kameraya sahip LG’nin phabletinin depolama alanı microSD kartlarla 64GB’a kadar artırılabiliyor.

LG-Optimus-Vu11

Samsung Galaxy Grand

Samsung Galaxy Grand phablet. 5-inç boyutlu ekrana sahip ve 1.2 GHz çift çekirdekli işlemciye sahip olarak geliyor. Android 4.1.2 Jelly Bean işletim sistemi ve Project Butter ile günlük kullanımda gayet akıcı bir telefon olan Samsung Galaxy Grand 8 megapiksel çözünürlüklü arka kameraya sahip bir phablet.

Bkz. Samsung Galaxy Grand

Samsung-Galaxy-Grand
comments powered by Disqus