Favicon nedir?

Teknoloji

Google Favicon yenilendiği haberini duyurduktan sonra faviconu biraz daha ayrıntılı anlatmak gerektiğini düşünüyorum.

Favicon adı üstünde bir ikondur. Internet tarayıcılarında bir web sayfasını açtığınızda adres çubuğunda beliren resimdir. Bu resimler 16×16 boyutunda olup *.ico dosya uzantısına sahiptirler. Mürekkep.Org için adres çubuğundaki “m” harfi ya da önceki yazıda bahsettiğimiz gibi Google Favicon‘u bunu yansıtmada en güzel örnektir diyebiliriz.

Web siteniz için favicon yapmak istiyorsanız bu hiçte zor değildir. Elbette kullanmayı bildikten sonra Gimp, Photoshop gibi uygulamalar bu konuda size yardımcı olacaktır. Ama bunun için çok güzel bir site bulunuyor. Favicon.cc sitesine uğrayıp kolay bir şekilde kendi faviconunuzu oluşturabilirsiniz.

Peki bir favicon oluşturdunuz ve elinizde favicon.ico olarak bir dosya mevcut. Tabi belirtmek lazım bu dosyanın formatı PNG veya GIF şeklinde olabiliyor. Bunu sitenize nasıl yerleştireceksiniz?

Oluşturduğunuz favicon.ico dosyasını ftp ile kök dizine koyuyorsunuz. (örn: www.murekkep.org/favicon.gif) Sonra sitenin index dosyasına aşağıdaki kodu head kısmından sonra ama /head kısmından önce gelecek şekilde ekliyorsunuz.

[sourcecode language=’html’]

[/sourcecode]

Wordpress için ise admin panelinde tema düzenleme kısmına girip header.php dosyasını açıyoruz. /head satırının hemen üstüne aşağıdaki satırı ekliyoruz.
[sourcecode language=’php’] <link rel=“shortcut icon” href="<?php bloginfo(’template_directory’); ?/>/favicon.ico” />

[/sourcecode]

Hepsi bu kadar. Detaylar için W3C sayfasına WordPress için Codex’e bakabilirsiniz.

comments powered by Disqus