Firefox 3.5 Beta Kullanıcıları için Sürüm Adayı (Release Candidate)

Masaüstü

Firefox 3.5 beta süreci içerisinde bir taraftan da firefox 3 serisinin güncellemeleri duyurulmaya devam ediyordu. Son firefox 3 güncellemesi olan firefox 3.0.11 duyurusundan sonra firefox 3.5 için neredeyse release candidate olarak bildiğimiz final öncesi sürüm adayına yaklaştığımızdan bahsetmiştik. Birinci firefox 3.5 release candidate duyurusu bugün Mozilla Blog ve Mozilla Developer Center üzerinden yapıldı.

Firefox 3.5 için birinci sürüm adayı (rc1) direkt olarak indirilebilir durumda bulunmuyor. Firefox 3.5 beta 4 duyurulduktan sonra indirip kuran 800.000 kullanıcı göz önünde bulundurularak, halihazırda firefox 3.5 beta kullanıcılarının güncelleme yaparak firefox 3.5 release candidate (firefox 3.5rc1build2) sürüme yükseltmeleri uygun görülmüş. Firefox 3.5 RC1 sürüme ulaşmak için firefox 3.5 beta indirip, kurup. Ardından yardım menüsünden “Güncellemeleri kontrol et” şeklinde yükseltme seçeneği seçildiğinde, firefox 3.5 final öncesi sürüm adayına ulaşılabiliyor.

Mozilla’nın aktardığına göre firefox 3 duyurulmasından bu yana firefox 3.5 içerisine 5000 yeni özellik eklenmiş. Muhtemelen bu kadar yeni özelliğin çoğu, kullanım esnasında dikkatimizi çekecek özellikler veya eklemeler olmayacaktır. Diğer taraftan firefox 3.5 ile gelecek başlıca yenilikleri maddelememiz gerekirse aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Kişisel verilerinizi (private data) kontrol etmek için geliştirilmiş araçlar. Private Browsing Mode – Özel Gezinti Modu
  • Daha iyi performans ve kararlılık için yeni TraceMonkey JavaScript motoru.
  • Coğrafi konum belirleme için web standartlarını kullanarak Location Aware Browsing – “Konumdan Haberdar Gezinti” özelliği.
  • İçerik okuma ve görüntülemeyi daha hızlı kılan, geliştirilmiş Gecko motoru.
  • HTML5 desteği ve diğer yeni web teknolojileri desteği

Tüm bunları bir kenara koyarsak firefox 3 ile karşılaştırarak baktığımızda firefox 3.5 için eklenen bir çok yenilik ile beraber çok daha hızlı ve web sayfalarını çözümleyen bir firefox diyebiliriz. Firefox 3.5 beta’ya göre birçok hatanın giderildiği düşünüldüğünde yükseltmeye ve resmi firefox 3.5 sürüm duyurulana kadar kullanmaya değer bir sürüm öncesi aday ile karşı karşıyayız. Çoğu firefox eklentisinin firefox 3.5 için güncellendiğini söyleyebiliriz ama diğer taraftan resmi olarak firefox 3.5 duyurulmadığı için bazı eklentilerin firefox 3.5 ile çalışmama riski devam ediyor.

Mozilla’nın firefox 3.5 release candidate ve beta sürümler için uyarısını not olarak düşmekte fayda var. Firefox 3.5 beta ve release candidate sürümler test etmek isteyenler ve geliştiriciler için hazırlanmış ve geri dönüşler ile resmi sürüm duyurulana kadar hataların olabileceği sürümlerdir. Eğer bu sürümlerin kullanımı esnasında sıkıntı duyarsanız firefox 3.5 resmi olarak duyurulana kadar beklemeniz tavsiye edilir.

Firefox 3.5 çıkış tarihi ise bu ayın sonları olarak ifade ediliyor.

Firefox 3.5 (Release Candidate 1) Release Notes | Firefox 3.5 beta users will receive update to early release candidate

comments powered by Disqus