Firefox 3.5 Resmi Duyurusu Yapıldı

Masaüstü

Firefox 3.5 resmi duyurusu yapıldı. Yaklaşık 1 yıl süren geliştirme çalışmaları ve planlanandan 6 ay kadar geç çıkarılan firefox 3.5, yeni özellikler ve daha hızlı performansı ile internet tarayıcı piyasasındaki yerini aldı. Linux, Windows ve Mac OSX işletim sistemleri olmak üzere 70 farklı dilde indirme seçenekleri mevcut olan Firefox 3.5 indirip kurmak için www.firefox.com adresini kullanabilirsiniz. Türkçe ve bazı dillerde çeviriler tam olarak tamamlanmadığı için Beta ibaresi görebileceğinizi hatırlatırız.

Eğer bir firefox 3 kullanıcısıysanız ve firefox 3.5 sürüme terfi etmek istiyorsanız basit bir şekilde “yardım” menüsünden “güncellemeleri kontrol et” diyerek Firefox 3.5 sürüme güncelleyebilirsiniz. Yeni firefox 3.5, farklı işletim sistemlerinde ve dillerde indirilebilir durumda olup sürüm notlarına buradan bakabilirsiniz.

Firefox 3.5 beta sürecinde ve özellikle firefox 3.5 release candidate{.broken_link} sonrası hemen hemen çoğu hataların giderildiği firefox 3.5 artık kararlı sürüm olarak kullanılabilir duruma geldi. Resmi duyurusu dün yapılan firefox 3.5 özelliklerine kısaca değinmek istersek aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Kişisel verilerinizi (private data) kontrol etmek için geliştirilmiş araçlar. Private Browsing Mode – Özel Gezinti Modu
  • Daha iyi performans ve kararlılık için yeni TraceMonkey JavaScript motoru.
  • Coğrafi konum belirleme için web standartlarını kullanarak Location Aware Browsing – “Konumdan Haberdar Gezinti” özelliği.
  • İçerik okuma ve görüntülemeyi daha hızlı kılan, geliştirilmiş Gecko motoru.
  • HTML5 desteği ve diğer yeni web teknolojileri desteği

Firefox 3.5 ile gelen yeni özellikleri görmek için mozilla tarafından sunulan bu videoya bakabilirsiniz. Ya da aynı şekilde Mozilla tarafından toparlanmış ve yeni özelliklerin yer aldığı Firefox 3.5 sık sorulan sorular bölümüne göz atabilirsiniz.

Firefox 3.5 için eklenen bir çok yenilik ile beraber çok daha hızlı ve web sayfalarını çözümleyen bir firefox diyebiliriz. Firefox 3.5, yeni firefox logosu{.broken_link} ile beraber artık indirilebilir durumda.

Firefox 3.5 Available Now!

comments powered by Disqus