Firefox 3.5 Yeni Sekme Butonu Nasıl Kaldırılır?

Masaüstü

Firefox 3.5 resmi olarak duyuruldu{.broken_link}. Firefox 3.5 ile gelen birçok yenilik arasında sık kullandığımız alanlarda görsel değişimleri de gözlemlemekteyiz. Bunların en başında ve hemen dikkatinizi çeken muhtemelen yeni sekme yaratmak için konulan yeni sekme butonu olmuştur. Henüz dikkatinizi çekmediyse firefox 3.5 içerisinde açtığınız sekmelerde en sağdakinin yan tarafında “+” şeklinde iliştirilmiş olan küçük ikondan bahsediyorum.

Firefox her zaman kullanıcı tarafından düzenlenebilir bir internet tarayıcısı olmuştur. Açık kaynak kodlu ve isteğinize en güzel cevap verecek şekilde kolayca düzenlenebilen firefox için bu durumu da isteğimize göre kullanabilir ya da kaldırabiliriz.

Öncelikle aşağıda örnek resmini verdiğim firefox 3.5 yeni sekme butonunu kullanmayı ya da tutmayı düşünüyor musunuz? Ya da kullanışlı buldunuz mu?

Sekmelerin sonuna yerleşen “+” ikonu bir bakıma iyi düşünülmüş. Firefox ile yeni tanışan ve sekme açmak istediklerinde yeni sekme yaratabileceklerini düşündüren basit bir çözüm olmuş. Ancak firefox klavye kısayollarına{.broken_link} aşina bir insansanız muhtemelen yeni sekme açmak için global tuş kombinasyonu ctrl + t çoktan hayatınıza girmiştir. Eğer siz de benim gibi firefox 3.5 yeni sekme butonunu kaldırmayı düşünenlerdenseniz, aşağıdaki küçük düzenleme ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken kullandığınız sistemde firefox profil dizinine gitmek. Bu dizin içerisinde chrome klasörü altındaki userChrome.css dosyasını düzenlemek olacaktır. Eğer daha önce bir düzenleme yapmadıysanız dosyanın ismini userChrome-example.css şeklinde görebilirsiniz. Yeniden isimlendirip userChrome.css şekline getirebilirsiniz. Akabinde ilgili dosyayı açıp en son satıra aşağıdaki bilgileri eklemeniz yeterli olacaktır.

.tabs-newtab-button {display: none;}

Açık olan firefox 3.5 oturumunu kapatıp tekrar açtığınızda firefox 3.5 ile gelen yeni sekme butonu artık olmayacaktır.

comments powered by Disqus