Firefox 3 çevrimdışı uygulamalarını mı destekleyecek ?

Masaüstü

Görülen o ki, Firefox 3 web uygulamaları ile iyice işli dışlı olacak. Bir çok web uygulamasını da yeni gelen komutlar ile kolayca istediğimiz şekle sokabileceğiz. Örneğin mailto işlemini direkt web uygulaması ile açmak gibi. Geçenlerde Mozilla’da görev alan Robert O’Callahan, Firefox 3’ün çevrdimdışı uygulamalarını destekleyeceğini açıklamış. Bu çok önemli çünkü bu sayede her türlü web uygulamasını internet olmayınca bile kullanmamızı sağlayacak.

Bunun için en iyi örneklerden bir kaçı Google’ın kendi ürünleri. Gmail, Google Belgeler ve E-Tablolar, Google Ajanda,vs … Bu gibi uygulamaları çevrimdışı kullanmak büyük bir avantaj sağlayacaktır. İstemez misiniz, dökümanızı internet’e girmeden yazabilmeyi, ya da herhangi bir e-postayı yazıp saklamayı ? Gördüğünüz gibi sağlayacağı özellikler gerçekten çok güzel olacak. Böyle olmasının sebelerinden biri de kuşkusuz, yazıda da belirtildiği gibi Mozilla’daki çalışan bir çok insanın da aynı anda Google’da da çalışmasıdır. Bu yüzden ilk etapta Google ürünlerinin rağbet göreceğini sanıyorum.

Mozilla’nın bu gelişmesi, özellikle Web 2.0 döneminde, ilerisi için sağlam bir adım atmak demektir. Eğer bu treni kaçırırısa ya da geç kalırsa, çok şey kaçıracaktır kanımca. Artık masaüstünüz taşınmaya başlıyor, olduğunuz oturduğunuz yerde değil, web üzerinde olacak. Bu sayede gittiğiniz her yerde, istediğiniz gibi her türlü belgeye ulaşacaksınız. Ayrıca Google Os gibi bir şey olacaksa, artık hangi yönde ilerleyeceğini de görebiliyoruz.

Acaba Mozilla işbirliği ile Mozilla üzerine kurulmuş, Google uygulamaları çalışan bir İşletim sistemi çıkması olası mıdır ? Linux’dan falan bahsetmiyorum, İşletim sistemi dediğim ise, Web’e bağlı, web için geliştirilmiş, Mozilla motorunu kullanan bir sistem. Olabilir mi ? Neden olmasın. Değişik bir bakış açısı, ve belki Web 3.0‘e giden yol da bu yol üzerinden gidecektir.

comments powered by Disqus