Firefox 3.6 Namoroka ile Tanışın

Masaüstü

Firefox 3.5 için “Shiretoko” kod adı seçilmişti. Firefox 3.5 duyurulmasından sonra sıradaki sürüm Firefox 3.6 olacak ve Firefox 3.6’nın kod adı Namoroka olarak belirlenmiş. Mozilla’nın henüz taslak olarak oluşturduğu Firefox 3.6 Namoroka wiki sayfasından yola çıkarak Firefox 3.6 için yol haritasının nasıl olacağına ve hedeflenen kriterlere bakalım.

Firefox 3.5 için Haziran başları konuşulsa bile Mozilla ileriye yönelik olarak işleri biraz daha sıkı tutuyor. Firefox 3.6 için öngörülen başlıca hedef web uygulamalarını masaüstü uygulamalarına dönüştürebilmek. Bunun için halihazırda elinde bulunan ve geliştirdiği Prism‘i entegre etmek isteyecektir. Bunun için Mozilla Prism proje detaylarına bakılabilir.

Elbette Firefox 3.6 için düşünülen ve hedeflenenler içerisinde sadece web uygulamalarını dönüştürmek bulunmuyor. Performans, kişiselleştirme ve özelleştirme, görev bazlı navigasyon, web uygulamaları desteği ve kullanılan sistemlere entegrasyon gibi başlıkların diğer hedefler olarak sıralandığını görüyoruz.

Firefox 3.6 için düşünülen performans iyileştirmesi sadece Firefox’un hızlı başlatılabilmesi için değil, aynı zamanda yeni sekme açarken ya da arayüz kullanımı içerisinde Firefox’un verdiği yanıtların daha hızlandırılması gibi performans artışları düşünülüyor. Kullanım süreci içerisinde objeleri taşıma, hareketli imgeler ve yer imleri navigasyonu gibi arayüz kullanımları bunun içerisinde sıralanabilir.

Firefox 3.6 için en heyecan verici ve uzun zamandır beklenen yeniliklerden bir tanesi kanımca tema ve eklenti kurulumu sonrası yeniden başlatılmanın artık sona erdirilmesi olacaktır. Firefox 3.6 kendi içinde tema ve eklenti kurulumunu gerçekleştirecek ve yeniden başlatılmayı artık gerektirmeyecek.

Firefox 3.6 çıkış tarihine bakarsak, belirtilen tarih ilk etapta 2010 Mayıs ayını işaret ediyor. Gecko 1.9.2 tabanlı olması düşünülen Firefox 3.6’nın kod adı olarak belirlenen Namoroka ise Madagaskar’da bulunan Namoroka National Park‘ı ifade ediyor.

Detaylara Firefox/Namoroka sayfasından bakılabilir.

comments powered by Disqus