Firefox 4 Özelleştirmek için Stratiform Eklentisi

Masaüstü

Firefox 4 geçtiğimiz hafta yeni arayüzü ve beraberinde getirdiği yeni özelliklerle duyuruldu. Firefox 4 ‘ün yeni görünümünde göze çarpan en radikal değişiklik menü çubuğunun gizlenerek sol üst tarafta sık kullanılanların toplandığı “Firefox” butonu olarak gözüküyor. Bunun dışında statusbar olarak adlandırdığımız kısım tamamen eklenti çubuğu halini alırken (ufak bir ipucu ctrl + / kombinasyonuyla gizleyip, getirebiliyorsunuz) sayfa yükleme aşaması yer kaplamaması için siz fareyi getirdiğiniz sürece farklı yöne giderek canlı yükleme bilgisini iletiyor.

Firefox 4 ile ilgili geliştirilmiş temalardan bazılarını aktarmıştık. Mac OSX Theme{.broken_link}, FXChrome{.broken_link} ve Bloomind FT GraphiteGlow üç tane beğendiğim Firefox 4 teması olarak tanıttıklarım arasındaydı. Firefox 4 duyurulduğundan beri yeni Firefox 4 arayüzü sizi tatmin etmemişse, basit bir eklenti sayesinde Firefox 4’ün arayüzü içerisindeki tüm alanlara müdahale etme şansınız var. Kısacası Firefox 4 için tema geliştirmeseniz bile sanki bir tema geliştiricisi gibi istediğiniz alanlara istediğiniz renkleri atayarak kendi firefox 4 arayüzünüzü yaratabiliyorsunuz.

Stratiform, Firefox 4 arayüzünü değiştirmek için yükleyip kullanabileceğiniz basit bir firefox eklentisi. Sadece 104kb olan Stratiform eklentisi sayesinde Firefox 4 arayüzünde istediğiniz şekilde görünüm değişikliği yapabiliyorsunuz.

Firefox 4 Özelleştirmek için Stratiform Eklentisi

Stratiform, Firefox 4 üzerinde değiştirebileceği alanları buton başlıklarında düzenli bir şekilde yerleştirerek aktarıyor. Böylelikle hangi kısmı nasıl değiştirmek istediğinizi kolayca bulabiliyorsunuz. Değiştirebileceğiniz alanlar içerisinde araç çubuğu butonları, ikonlar, metin girdi alanlarının yanısıra direkt olarak Chrome ya da Internet Explorer 9 tarzı olsun diyebiliyorsunuz.

Sol üst kısımdaki Firefox butonunu istediğiniz renk yapabilirsiniz. Ya da arzu ederseniz kendi adınızı yazın :) Örnek olarak aşağıdaki resmi gösterebiliriz. Ya da kullandığınız temayı değiştirmeden üzerine Stratiform eklentisi ile uygulayacağınız değişiklikleri yansıtabilirsiniz.

Direkt olarak bir firefox teması yükleyebilir ve kullanabilirsiniz ancak varsayılan firefox 4 üzerine Stratiform ile özellikler eklemek oldukça keyifli.

Stratiform Firefox Eklentisi İndir

comments powered by Disqus