Firefox Arama Kutusuna Eklemek için En Popüler Arama Motorları

Masaüstü

Arama motorları, aramak istediğimiz kritere veya içeriğe göre sundukları arama sonuçları ile ön plana çıkıyor ya da daha popüler oluyorlar. Başlıkta belirttiğim en popüler arama motorları ifadesi göreceli bir kavram olduğundan, herkesin tercihine ve kullanımına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Firefox üzerinde, alışkın olduğumuz yerinde, sağ üst köşede firefox arama kutusunu ve nasıl kullanabileceğimizi biliyoruz. Varsayılan olarak Google ikonu ile gelen kısım. Bu arama kutusu kısmına istediğimiz arama motorunu ekleyerek kendi tercihlerimize göre özelleştirebiliyoruz. Firefox arama kutusuna istediğiniz siteyi ekleyebilmenizi sağlayan Add To SearchBar firefox eklentisi{.broken_link} ile bu işi yapmak kolay bir hale geliyor.

Bu aşamadan sonra firefox arama kutusuna ekleyebileceğimiz popüler arama motorlarına bakalım. Belirli kategorilerde dosya arama motoru, torrent arama motoru, film arama motoru, fotoğraf arama motoru vb gibi olmak üzere aşağıdaki gibi bir liste çıkarabiliriz.

  1. Film aramalarınız için IMDB Firefox Eklentisi{.broken_link} İzlediğiniz ya da izlemek istediğiniz filmi kolayca firefox içerisinden IMDB üzerinde aratabilirsiniz.

  2. Özgür ansiklopedi Vikipedi için arama eklemeleri Wikipedia, Vikipedi aramalarınız için yaratılmış bir Wikipedia Firefox eklentisi{.broken_link} mevcut. Ancak Türkçe Vikipedi özgür ansiklopedi için mycroft üzerinde tüm dillerden seçim yapmak daha doğru olacaktır. Vikipedi Türkçe aramayı eklemek için buraya bakabilirsiniz.

  3. Video ve Youtube aramaları için Youtube Firefox Eklentisi{.broken_link} Youtube video araması yapabilmek için Firefox arama kutusuna Youtube arama özelliğini ekleyen bir firefox eklentisi.

  4. Fotoğraf ve Resim aramalarınız için Flickr Firefox Eklentisi{.broken_link} Flickr fotoğraları üzerinde arama yapabilmek için Firefox arama kutusuna Flickr arama özelliğini ekleyen bir firefox eklentisi.

  5. Türkçe ve İngilizce sözlük için arama eklemeleri İngilizce sözlük için Zargan Firefox Arama kullanılabilir. Türkçe sözlük için tabii ki TDK arama{.broken_link} Firefox arama çubuğuna eklenebilir.

  6. Dosya arama motoru üzerinden arama yapmak için Files Tube Dosya aramaları yapmak için FilesTube anasayfasında Firefox arama kutusuna ekleme bölümü kullanılabilir.

  7. PDF arama motoru üzerinden arama yapmak için Search PDF PDF aramaları yapmak için basit ve sade arayüzüyle pdf arama motoru Search PDF kullanılabilir.

  8. Torrent arama motoru üzerinden torrent araması yapmak Torrent aramalarınızı gerçekleştirmek için farklı torrent sitelerindeki torrentlere bakan Torrentz kullanılabilir. Torrentz torrent arama motorunu firefox arama kutusuna eklemek için mycroft üzerinden ekleme yapılabilir. 180 farklı torrent sitesinden arama yapmak isterseniz Torrent Finder Toolbar ya da direkt Firefox ile Torrent İndirmek{.broken_link} isterseniz FireTorrent kullanabilirsiniz.

  9. Bir cevaplama motoru olarak Wolfram Alpha Bilişimsel sonuçlara ulaşmak ve her türlü direkt, kompleks sorguları yöneltebileceğiniz Wolfram Alpha için Firefox üzerinden aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Firefox Arama Kutusuna Wolfram Alpha Aramayı Ekleyin{.broken_link}

Firefox Klavye Kısayolları{.broken_link} ile ctrl + k tuş kombinasyonu ile kolayca ulaşıp arama yapabildiğimiz Firefox arama kutusuna ekleyebileceğimiz popüler arama motorları ve servislerini yukarıdaki gibi belirleyebiliriz. Mycroft projesi arama motorları üzerinden daha farklı sitelere ulaşabilirsiniz. Ya da daha genel bir görüntü için popüler arama motorları için oluşturulan Mycroft 100{.broken_link} listesine bakabilirsiniz.

Sizin sık kullandığınız arama motorları hangisi? Yorumlarınızla yukarıdaki listenin içeriğine katkıda bulunabilirsiniz.

comments powered by Disqus