Firefox Eklentisi: UrlbarExt ile Adres Çubuğunu Zenginleştirin

Masaüstü

Firefox 3 özellikleri{.broken_link} içerisinde en güzel olanlardan birisi herhalde adres çubuğundaki zenginliktir. “Awesome Bar” olarak geçen bu bölüm belki de Firefox 3’ü diğer tarayıcılardan ayıran ve alışkanlık yapan yegane kısımlardan birisidir.

Firefox 3 adres çubuğu için geçmişi kelime ile aramak, arama kutusu, yıldız, etiket ve yer imleri gibi herşeyin bir yerde olduğu komple bir alan dersek yanlış söylemiş olmayız. UrlbarExt Firefox eklentisiadres çubuğundaki bu kadar zenginlik bana yetmez daha fazlasını istiyorum” diyenler için birebir gözüküyor. Bunu anlatmak için aşağıdaki resim gibi bir örnek verebiliriz.

Görüldüğü üzere çok fonksiyonlu firefox eklentisi UrlbarExt, adres bölümünün sağ tarafına belirli ikonlar ekliyor. Bu ikonların sağladıkları kolaylıklara değinmemiz gerekirse, birincisi websitesi adresini (url) tek tıklamayla kopyalamanızı sağlıyor. Bir diğeri websitesinin adresi uzun ise url adreslerini kısaltmak için kullanılan TinyURL ya da benzeri bir servis aracılığı ile tek tıklamayla size kısa adresini veriyor.

Kök dizin adı altında bulunduğunuz websitesinin adresindeki konumunuza göre bir üst adresine gitmenizi sağlıyor. Bir proxy sunucu aracılığı ile gezinmenizi sağlarken istediğiniz siteyi etiketleme ve yer imlerine ekleme işini gene bu ikonlar ile yapabiliyorsunuz. Ayrıca bulunduğunuz sayfanın içeriğini Google‘da ya da bir başka arama motorunda aratabiliyorsunuz.

UrlbarExt Firefox eklentisinin ayarlar kısmı oldukça geniş düşünülmüş. Arama motoru tercihi ya da Url kısaltma servisi olarak hangisini seçmek istediğinize karar verebiliyorsunuz. Ya da adres çubuğundaki ikonların nasıl sıralanacağını kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Şahsen gayet işlevli bir eklenti olduğunu söyleyebilirim. Ama sizin kullandığınız özellikler içerikte verilenler ile eşleşmiyorsa o zaman adres çubuğunu biraz kalabalıklaştırdığını söylemeliyim.

Tercih sizin.

comments powered by Disqus