Firefox için 10 Popüler Web Tasarım Aracı

Masaüstü

Firefox’u mükemmel kılan birçok özellikten herhalde en hoşumuza gideni eklenti desteğinin olması ve bu eklentilerle Firefox’u istediğimiz gibi özelleştirebilmemiz olduğunu söyleyebiliriz. Sayısız Firefox eklentisi her alanda birçok konuda Firefox’a artı değer katmaktadır. Tabi bununla beraber kullanıcı tarafında da bu eklentiler hayatı kolaylaştıran, hatta yeri geldiğinde ücretli olarak piyasada bulunan çoğu yazılımdan daha önemli işleve sahip olabilmektedirler.

Web tasarımı konusunda ise Firefox eklentileriyle hemen hemen herşeyi yapabilecek duruma gelebiliyoruz. CSS araçlarından FTP erişimine, Renk seçiminden Ekran görüntüsü almaya kadar eklentilerle Firefox’u web tasarımı konusunda en verimli şekilde kullanabiliyorsunuz.

Firefox için 10 Popüler Web Tasarım Aracı

  1. ColorZilla – Bu gelişmiş renk seçici Firefox durum çubuğuna yerleşir. İstediğiniz websitesi üzerindeki renk kodlarını üzerine gelip görebilmenizi sağlar. Renk tercihlerinizi belirlerken çok ihtiyacınız olabilecek bir eklenti.
  2. Firebug – Firebug internet üzerinde gezdiğiniz herhangi bir sayafadaki CSS, HTML ve Javascript bilgilerinin nasıl kullanıldığını gözlemlemenizi sağlar. Tabi en önemlisi kendi sitenizin, günlüğünüzün tasarımını gerçekleştirirken canlı bir şekilde ve sitenizde değişiklik yapmadan sonuçlarına ulaşabilmenizi sağlar. Web tasarımı konusunda vazgeçilmez bir Firefox eklentisidir.
  3. FireFTP – Firefox içinden web sunucusuna bağlanıp dosya göndermek ve indirmek FireFTP ile mümkün hale gelmektedir. FireFTP Firefox içerisinde kullanabileceğiniz bir FTP istemcisidir.
  4. IE Tab – Firefox içerisinde yeni bir sekme açarak hızlı bir şekilde Internet Explorer ile websitelerini açabilirsiniz. Bu eklenti ile özellikle çoklu tarayıcılarda websitenizi test edebilirsiniz.
  5. Picnik – Picnik çevrimiçi (online) resim düzenleyici içerisine resimlerinizi hızlı bir şekilde aktarmanızı sağlar. Picnik Firefox eklentisi oluşturduğu menü sayesinde Picnik üzerine resim aktarımını kolay bir şekle dönüştürür.
  6. Stylish – Stylish Firefox eklentisini websitelerinin görünümünü değiştirmek için kullanabileceğimizi biliyoruz. Stylish eklentisi aynı zamanda websitenize giriş yapmadan tasarım bileşenlerinde hızlı bir şekilde CSS ekleme, kaldırma gibi işlevlere sahiptir.
  7. Web Developer Toolbar – Web Developer araç çubuğu, web tasarımı ve web sitenizi geliştirmek için aklınıza gelebilecek herşeyin düşünüldüğü belki de en iyi Firefox eklentisidir. Mutlaka edinilmesi gerekir.
  8. User Agent Switcher – Çoklu tarayıcı kontrolü gerçekleştirebileceğiniz bir diğer Firefox eklentisidir. Araç çubuğuna yerleştirdiği menü sayesinde tarayıcı kimliğini değiştirerek websitelerini kontrol edebilirsiniz.
  9. FireShot – Hem ekran görüntüsü alın hem de aldığınız ekran görüntüsüne notlar ekleyin. Fireshot eklentisi ile aldığınız ekran görüntülerinin üzerinde istediğiniz kısımları ön plana çıkarıp notlar ekleyebilirsiniz.
  10. SeoQuake – Arama motoru optimizasyonu için web yöneticilerine yardımcı olabilecek bir Firefox eklentisi. Sequake ile önemli seo parametrelerini araştırabiliyorsunuz.

Web tasarımı ile uğraşırken ya da yukarıda saydığımız belirli eklentiler dışında sitenizi oluştururken sizin faydalandığınız Firefox eklentileri hangisidir?

Arzu ederseniz yorumlarınızda sizin için en popüler firefox eklentilerini belirtebilirsiniz.

comments powered by Disqus