Firefox Yeni Sekme Sayfasını Zenginleştirin

Masaüstü

Firefox ile yeni sekme açtığınız zaman varsayılan olarak boş bir sayfa ile karşılaşırsınız. Firefox’un yeni sekme sayfasını bu boşluktan kurtarabilmek, sık kullandığınız internet siteleri ve yer imleriniz ile doldurabilmeniz mümkün. Bunun için daha önce belirttiğimiz gibi firefox sekmelerine chrome özelliği ekleyebilirsiniz. Ama bunun için yeni Google Araç Çubuğu‘nu kurmuş olmanız gerekmektedir.

Deneysel bir eklenti olarak ortaya çıkan Desktop firefox eklentisi, Firefox kullanırken açtığınız yeni sekmelere hayat vermenizi çok daha kolay bir hale getiriyor. Desktop eklentisini Firefox üzerine kurduktan sonra istediğiniz internet sitesini veya klasörü bileşen olarak ekleyebiliyorsunuz.

Yukarıda deneme amaçlı olarak hazırladığım yeni sekme sayfasında google, gmail ve mürekkep sitelerinin küçük resimlerini görebiliyoruz. Bunun yanısıra Google araması eklenebiliyor. Yeni sekme sayfasının kişiselleştirilebilmesinin bir anlamı olması açısından, yeni sekme sayfasının arkaplanı için görsel atayabiliyorsunuz.

Google Chrome ile varsayılan gelen, Apple Safari 4 üzerinde gördüğümüz yeni sekmede sık ziyaret edilen sitelerin gösterilmesi Firefox için varsayılan anlamda bir eksiklik olarak gözükebilir. Desktop firefox eklentisi deneysel olarak çıkmış bir firefox eklentisi olsa bile bu açığı güzel bir şekilde kapatıyor.

Not olarak ise Desktop eklentisinin henüz Firefox 3.5 desteği bulunmadığını ekleyebiliriz.

comments powered by Disqus