Firefox, Yenile ve Dur için Tek Buton

Masaüstü

Web tarayıcılarında mutlaka olması gereken kısımlardan birisi dur ve yenile butonlarıdır. Bir sayfa yüklenirken “Dur” butonunu kullanarak sayfanın yüklenmesini durdurabiliriz. Ya da sayfa kısmen yüklenmiş, bazı kısımları açılmamış ise bunun için tazele, yenile butonunu kullanırız.

Web tarayıcılarına baktığımızda Firefox gezinti araç çubuğu üzerinde hem dur hem de yenile butonunu varsayılan olarak beraber kullanıyor. Bunun yanısıra Google Chrome, Opera ve Safari ise bu saydığımız işlemler için tek bir buton kullanıyor.

Firefox üzerinde bu iki butonu tek bir buton olarak işleve sokmak için bir eklenti bile mevcut. Stop-or-Reload Button eklentisi ile bu iki butonu tek buton haline getirip yerden tasarruf edebilirsiniz.

Ama alışkanlıklar her zaman ön plana geçiyor. Dur butonunun kısayol fonksiyonu klavyede “ESC” tuşu. Yenile ise belki daha sık kullanılan “F5” tuşuna denk geliyor. Hiç eklenti kurmadan bu tuş kombinasyonlarına alışmışsanız benim yaptığım gibi gezinti araç çubuğunu özelleştirerek bu iki butonu tamamen kaldırabilirsiniz. Gene hiç eklenti kurmadan bu iş için yapılmış stylish betiğini kullanabilirsiniz. Yinede aşağıdaki tuş kombinasyonları global olarak her yerde sizi rahatlatacaktır.

ESC – Sayfayı durdurmak
F5 – Sayfayı yenilemek
Alt+Sol Ok – Bir önceki sayfaya gitmek
Alt+Sağ Ok – Bir sonraki sayfaya gitmek
Alt+Home – Başlangıç sayfasına gitmek

comments powered by Disqus