Flickr Fotoğraf Arama için En İyi 4 Arama Motoru

Sosyal

Flickr fotoğraf paylaşım sitesi her zaman internetin web 2.0 ile gözdelerinden biri olmuştur. Hala fotoğraf konusunda en geniş içeriğe sahip ve creative commons lisanslı fotoğraflar sunan bir fotoğraf sitesidir Flickr. Her ne kadar son dönemde facebook üzerindeki fotoğraf paylaşımı sayı olarak artsa bile, Flickr 2010 yılı sonuna doğru 5 milyar fotoğraflık bir arşive sahip olduğunu açıklamıştı.

Sonuçta fotoğrafların belirli bir grupta toplandığı ve etiketlerle erişimi kolay bir hale gelen yapısıyla flickr bence en güzel fotoğraf içeriğine sahip sitelerden bir tanesi olarak hizmet veriyor. Flickr üzerindeki fotoğraf hazinesi içerisinde kaybolmadan fotoğrafları aramak ve bulmak için daha önce de belirli flickr fotoğraf arama motorlarını tanıtmıştık. Kullanabileceğiniz creative commons lisanslı flickr fotoğrafları bulabilmek hem de flickr’ın geniş fotoğraf arşivinden faydalanmak için bu arama motorlarından en iyi 4 tanesine göz atalım.

Flickr Fotoğraf Arama için En İyi 4 Arama Motoru

  1. Compfight{.broken_link}

Comfight, kullanıcıların Flickr üzerinde bulunan fotoğrafları kolay bir şekilde bulmasını sağlıyor. Bunun için sadece bir kelime veya birkaç kelime yazmanız yeterli. Comfight aradığınız kelimeyle ilgili bir sürü sonuç çıkartıyor. Bu sonuçlar küçük resimler olarak sıralanıyor. Burada güzel olan herhangi bir resmin üzerine mouse ile geldiğinizde flickr üzerindeki fotoğrafın orjinal boyutunun ne olduğunu görebiliyorsunuz. Özellikle masaüstü duvar kağıdı (wallpaper) arayanlar için ideal.

  1. Tag Galaxy{.broken_link}

Fotoğraf arama motoru olarak Flickr kullanılmak istendiğinde birçok farklı servis ve araç ile karşı karşıya kalmaktayız. Ve muhtemelen konu başlığımız olan Tag Galaxy bu siteler içerisinde en farklı olanı olarak karşımıza çıkıyor.

Tag Galaxy, Flickr üzerindeki etiket sistemini kullanarak fotoğraflara ulaşmanızı sağlıyor. Tabi bunu yaparken her etiketin bir gezegen olduğunu düşündüğümüzde, tam anlamıyla bir galaksi içerisinde gibi hissediyorsunuz. Açıkçası bu noktada fotoğraf arama işleminden öte Tag Galaxy kullanımında kaybolmanız mümkün olabiliyor.

  1. Flickriver

Flickriver siyah bir arkaplan üzerinde birçok farklı flickr fotoğraf arama fonksiyonu sunuyor. Flickriver, üst kısımdaki arama barı sayesinde flickr üzerindeki kategorilere göre fotoğraf arama imkanı sunuyor. Fotoğraf aramanın yanısıra flickr gruplarını, kullanıcılarını, flickr etiketlerini ve ilginç yerleri aratabiliyorsunuz.

  1. FlickrStorm

Sakin bir arayüz ile tasarlanmış ve bir arama kutusu ile flickr fotoğraflarını arayan bir diğer arama motoru FlickrStorm. FlickrStorm üzerinde advanced seçeneği ile fotoğrafların lisanslarına göre arama yaptırabiliyorsunuz. Creative commons arama filtresi sayesinde kullanabileceğiniz fotoğrafları ayırt edebilirsiniz.

comments powered by Disqus