GeoSetter ile Fotoğraflara GPS Bilgisini Ekleyin

Masaüstü

Fotoğraf çekmek güzel bir hobi ve gelişen teknolojiyle birlikte fotoğraf dünyasında birçok yenilik ile tanışıyoruz. GPS (Global Positioning System) teknolojisi ise konumlandırma amaçlı, yön bulma gibi birçok alanda kullanılan bir diğer gelişen teknoloji. Çektiğiniz fotoğraflara gps konum bilgisini yani fotoğrafın nerede çekildiğine dair bilgiyi kolayca ekleyebiliyorsunuz.

Öncelikle fotoğraflarınıza gps konum bilgisi ekleme işleminin yeni bir konu olmadığını ve zaten çeşitli modern diyebileceğimiz akıllı telefonlarda mevcut olduğunu belirtebiliriz. iPhone, Android, Blackberry gibi akıllı telefon işletim sistemlerinde çalışan üstün kamera özelliği içerisinde dahili GPS sistemi bulunuyor. Gps konum bilgisi gibi diğer bilgilerde bu akıllı telefonlarla çekilen fotoğraflara otomatik olarak ekleniyor.

Eğer çektiğiniz bir fotoğraf bu şekilde bir özelliğe sahip değilse ve GPS konum bilgisini içermiyorsa ücretsiz bir uygulama olan GeoSetter programı ile fotoğraflarınıza gps bilgisini ekleyebilirsiniz. GeoSetter basit bir şekilde fotoğraf bilgilerini okuyan bir araç. Fotoğrafların içerisindeki metadata olarak adlandırılan Exif, XMP ve IPTC verilerini görüntüleyip düzenlemenize imkan veren GeoSetter uygulaması, fotoğraflara gps konum bilgisini eklerken google maps üzerindeki bilgileri kullanıyor.

Biinen yaygın dijital kameraları destekleyen GeoSetter,  JPEG , TIFF , DNG (Adobe), CRW, CR2, THM (Canon), NEF, NRW (Nikon), MRW (Konica Minolta), PEF (Pentax), ORF (Olympus), ARW, SR2, SRF (Sony), RAF (Fujifilm), RW2 ,RAW (Panasonic) ve RWL (Leica) görsel biçimlerini de desteklemektedir.

Ücretsiz bir fotoğraf exif data düzenleme programı olan GeoSetter ile kolay bir şekilde fotoğraflarınıza gps bilgilerini ekleyebilirsiniz.

comments powered by Disqus