Gezgin Kitap

Kültür Yaşam

{.broken_link}Öncelikle mükemmel bir uygulama olduğunu belirtmeliyim. İlk defa böyle bir uygulamayı sahaflarda gezerken, internet üzerinden değil de bir arkadaşım vasıtasıyla öğrendim. Şimdi kısaca ve keyifle aktarayım.

Gezgin Kitap{.broken_link} (a.k.a bookcrossing), İngiltere ve Amerika olmak üzere bir çok ülkede yeni moda olan bir uygulamadır. İnsanların bulundukları şehir içerisinde, sevdikleri ya da paylaşmak istedikleri kitapları, okuduktan sonra yine herhangi bir yere (metro koltuğu,otobüs durağı, vs..) bırakarak, elden ele dolaştırmaları şeklinde oluşuyor.

Gezgin Kitap internet sitesi sokaklarda dolaşan bu kitapların kayıt altında tutulmasını sağlıyor. Sokağa bırakılmış bir kitabın GK-ID numarası ile o an nerede seyahat ettiğini takip edebiliyorsunuz. Yapılması gereken iş basit, siteye üyelik ve bırakacağınız kitap için alacağınız GK-ID numarasını kitap üzerine yapıştırarak (sitede bunun için hazırlanmış etiketler mevcut, sağdaki resimde bir örneğini görebilirsiniz) katılabiliyorsunuz.

Uygulama ile ilgili bilgi edinmek ve uygulamaya katılan insanlarla iletişim kurmak için Yahoo gruplarına bakabilirsiniz.

Kitapları ve paylaşmayı seviyorsanız bu furyaya siz de katılın.

comments powered by Disqus